سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند. بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی تمامی خانمهایی که دوره بارداری آنها در فصل پاییز و زمسنان قرار دارد برای جلوگیری از ابتلا باید واکسن آنقولانزا را دریافت کنند.  در مورد ویروس کرونا چون هنوز واکسنی وجود ندارد، به زنان توصیه میشود که در زمان اپیدمی کرونا از اقدام به بارداری خودداری کنند و در صورتی که باردار هستند جهت تقویت سیستم ایمنی و قرنطینه اقدام شود. رعایت نکات زیر جهت تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود.

رعایت نکات بهداشتی

استفاده از ماسک و دستکش در صورتیکه در محیطهای بیمارستانی حضور پیدا میکنند. شستن مکرر دست به مدت 20 ثانیه

استراحت کافی
یکی دیگر از راهکار ها برای پیشگیری از بیماری، داشتن استراحت کافی می باشد، زیرا تحقیقات نشان داده است که افرادی که خواب کافی در شب ندارند،، سیستم ایمنی ضعیف تری داشته و بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند. نوشیدن مایعات کافی در کنار استراحت کافی توصیه می شود.

دوری از استرس
استرس یکی از عوامل اصلی تهدید کننده سلامت انسان می باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از آن دوری کرده و با مدیریت استرس و انتخاب یکی از تمرینات ذهنی و ورزش هایی مانند یوگا، عصبانیت و خشم خود را کنترل کرده و از استرس های روزمره دوری کنید، زیرا این امر تاثیر زیادی در تقویت سیستم ایمنی در بارداری خواهد داشت.

ورزش کردن
انجام ورزش هایی مناسب مثل پیاده روی یا حرکتهای کششی در بارداری اصولی و در حد تحمل وی مزایای زیادی داشته و می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ها شود، همچنین به عقیده متخصصان ورزش کردن در بارداری، موجب تقویت قدرت مغز نوزاد خواهد شد.

مصرف مکملهای بارداری
مصرف ویتامین های D و C مصرف ویتامین ها و پروبیوتیک ها توسط مادر باردار که با تجویز پزشک صورت گرفته است، نقش مهمی در جلوگیری از ابتلای مادر باردار به بیماریی هایی مثل آنفولانزا دارند. از آنجا که اغلب افراد به خصوص آنهایی که در مناطق سرد زندگی می کنند، کمبود ویتامین D دارند، بنابراین پزشکان بعد از مشاهده نتایج آزمایشات مادر باردار، می تواند در صورت نیاز تجویز مکمل برای وی نماید. ضمن اینکه غذا ها نقش مهمی در تامین ویتامین های بدن دارند، روغن ماهی دارای ویتامین A و ویتامین D است که برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید خواهد بود، البته ناگفته نماند که مصرف بیش از حد آن نیز مضر بوده و ممکن است برای سلامت جنین خطرناک باشد. همچنین مصرف غذا های حاوی ویتامین C به عنوان یک تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی عمل کرده و می تواند جفت و کیسه آب را حفاظت کند، بنابراین از پارگی زودرس کیسه آب نیز جلوگیری خواهد شد.

تغذیه مناسب
بدن مادر باردار به منظور سالم ماندن و رشد نوزاد به مواد مغذی نیاز دارد، بنابراین تغذیه قبل از بارداری و در طی این دوران نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی مادر و رشد و حفاظت از جنین دارد.لبنیات از جمله خوراکی مفیدی می باشند، که خوردن آنها به ویژه مصرف روزانه پروبیوتیک ها در دوران بارداری می تواند احتمال ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش و بیماری های روده را کاهش دهد و نیز خورن این ماده غذایی از مبتلا شدن به گلو درد میکروبی پیشگیری خواهد کرد، ضمن اینکه غذا های دارای فیبر مثل انواع میوه ها و سبزیجات نیز در تقویت سیستم ایمنی مؤثر می باشد. همچنین پروتئین ها و چربی های سالم نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کنند، اما لازم است مادر باردار از خوردن شکر سفید در طی این دوران پرهیز کرده و نیز از مقدار حبوبات کمتری مصرف نماید. خانم های باردار بهتر است در این دوران، مایعاتی مثل آب، آب میوه های طبیعی و نیز دوغ مصرف نمایند و از نوشیدن چای و نوشیدنی های کافئین دار تا حد امکان پرهیز کنند.رعایت هرم غذایی در بارداری خیلی مهم است.

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر