میکروپنیس یا کوچکی آلت تناسلی مردانه :

نوعی مشکل در اندازه آلت تناسلی مردان است که در این مشکل، آلت تناسلی معمولا کوچک تر از حد طبیعی است. اندازه طبیعی آلت تناسلی نوزاد پسر از 2.8 تا 4.2 سانتیمتر است. دور آلت تناسلی نوزاد پسر معمولا 0.9 تا 1.3 سانتی متر است.  اندازه آلت تناسلی در حالت کشیده و از نوک تا پایه آن اندازه گیری می شود.طول آلت تناسلی کمتر از 1.9 سانتی متر (0.75 اینچ) معمولا کم بوده و به آن میکروپنیس می گویند. به بیان دیگر در صورتی که متوسط سایز پنیس کشیده شده  2.5 انحراف معیار از متوسط سایز پنیس مناسب سن مورد نظر کوتاهتر باشد. میکروپنیس در 0.6% افراد مذکر دیده میشود.

تکامل دستگاه تناسلی در جنین حاصل فرآیندهای متوالی و پیچیده ای است که توسط کروموزومها و هورمونها هدایت میشود. چنانچه جنین به میزان کافی آندروژن ( هورمون مردانه ) تولید نکند، یا بدن به طور کامل به هورمون تولید شده پاسخ ندهد؛ تکامل دستگاه تناسلی تحت تأثیر قرار میگیرد. سطوح آندروژن خون جنین بین هفته های هشتم و بیست و چهارم بارداری بالا است و میزان اوج این هورمون بین هفته ها 14 تا 16 هفتگی  مشاهده می شود. پس در واقع کمبود هورمون مردانه بعد از هفته 12 بر روی سایز پنیس جنین تاثیر گذار است. رشد پنیس جنین در ماههای اول تولد بخصوص بین 4 تا 6 ماهگی هم ادامه دارد.

از علل ایجاد نقص هورمونی  می توان  به نقص در تکامل بیضه، نقایص اختصاصی در مسیر تولید تستوسترون و دی هیدروتستوسترون ( شکل فعال هورمون تستوسترون )، عدم حساسیت به آندروژن، ..... اشاره کرد.

گاهی میکروپنیس ناشی از کمبود مادرزادی هورمون رشد یا کم کاری مادرزادی غده هیپوفیز است.

مواجهه با هورمون زنانه ( استروژن ) هم در دوران جنینی با اختلالات تکاملی آلت تناسلی و کوچکی آن مرتبط است.

 

جهت تشخیص این مشکل حتما باید سایز پنیس نوزاد یا کودک توسط فرد متخصص و به شیوه صحیح اندازه گیری شود که در شکل زیر نحوه اندازه گیری درست نشان داده شده است. اندازه بر اساس میلی متر گزارش می شود.

بعد از اندازه گیری درست اندازه محاسبه شده را با جدول زیر مطابقت داده و با توجه به سن کودک اعداد را مقایسه می کنیم.

در صورت کم بودن سایز بدست آمده در مقایسه با جدول های تعیین شده به پزشک متخصص اطفال یا پزشک غدد اطفال مراجعه کنید.

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر