یوگا در آب به زبانی ساده تر انجام دادن تمرین های سنتی یوگا، درون آب است و به آن آب درمانی هم گفته شده است. واژه Yoga در اصل از واژه هندی “یوج ” گرفته شده که در زبان سانسکریت معنی یکپارچگی و هماهنگی میدهد و آکوا نيز به معناي آب است.

 

آکوا یوگا یکی از ملایم ترین و در عین حال موثرترین انواع ورزش آبی است که از شناوری و معلق ماندن در آب و نیز کشش در عضلات و آرام سازی بهره برده  و ظرفیت تنفسی را بدون تقلا و فشار افرايش ميدهد تا فرد بتواند بطور همزمان آرام سازی و کشش داشته باشد. اگر چه بیشتر وقت ها تمرین ها بسیار ساده هستند ، اما این ورزش تاثیری شگرف بر توان کشسانی و انعطاف عضله های لگن دارد كه نوعی آماده سازی برای زایمان هم به شمار می رود.

در مامایی مدرن، آکوا یوگا معمولا از هفته ۱۶ بارداری آغاز می شود.

 

در واقع یک دامنه وسیع حرکت هاي تخصصي در آب می تواند در مدت زمان نسبتا کوتاه ۳۰ دقیقه ای، تازگی و انرژی زایی را به همراه آورد و روی عوامل مهمی مانند افرايش قدرت و قوی ماندن در دوران بارداری و حفظ توان عضلات مختلف بدن خصوصا انعطاف پذيري عضلات در ناحيه لگن وهمچنين ایجاد آرامش و رهايي از تنش ها در دوران بارداري نقش بسزايي داشته باشد. آکوا یوگا، نه تنهابرای زنان باردار بلکه برای افراد دچار دیابت و استئوپروز و دردهای پشت و… نيز چاره سازاست.

 

تأثيرات روحي:

 

۱- رها سازی تنش ها و آرامش دهندگی و احساس سبکی که حس ارتباطی بهتری را برای زن باردار ایجاد می کند.

۲- سرحال بودن و احساس نشاط و انرژي و کاهش احساس ترس و اضطراب و رهايي از افسردگي هاي ناشي از عوارض بارداري

 

تأثيرات جسمي و فيزيكي

 

?باز کردن و آماده سازي عضلات لگن كه خصوصا در آمادگی برای زایمان و حتي پس ار زايمان بسيار موثر است.

 

?افزایش و تسريع گردش خون و توزيع و تبادل مناسب اكسيژن به بافتهاي مادر و جنين

 

?فراگيري تكنيك هاي صحيح تنفس كه به آرام شدن عضله های دچار تنش در اثر فعالیت روزانه کمک می نماید و همچنين نقش موثري در زمان شروع دردهاي زايماني و كنترل آن دارد.

 

?تقویت و افزايش توان در کنترل گرفتگي عضلات بویژه شکم و کف لگن که در مامایی اهمیت فراوان دارند و نيز حفظ کشش و هم ترازی ستون فقرات كه در پیش گیری و تسکین دردهای پشت و كمر دردهاي بارداري نقش چشمگيري ايفا مي كند.

 

آكوا يوگا سالهاست که در کشورهای پیشرفته برای نرمش‌های دوران بارداری استفاده می‌شود که نتایج خوبی را به همراه داشته است. اين روش بخشی از مامائی غیر زایشگاهی بوده که زنان باردار  تا زمان زایمانشان به صورت تخصصی توسط ماماهايي با آموزش های ویژه، نرمش هایي استاندارد در آب گرم بهمراه تکنیک های تنفسی  را فرا مي گیرند.

 

در کشور ما وزارت بهداشت این امر مهم را به مراکز خدمات مامایی سپرده است.مرکز مشاوره و خدمات مامایی مهرآسا با مجوز رسمي از وزارت بهداشت و با بهره گیری از آخرین متدهای موجود در دنیا و مصوب وزارت بهداشت ایران و نيز با كادري تحصيلكرده و مجرب مي كوشد تا با برگزاري كلاسهاي آموزشي در زمينه هاي تخصصي آمادگي براي بارداري و زايمان، تجربه اي خوشايند از يك بارداري بدون عارضه و سالم را به شما هديه دهد.

کافیست شما مادران باردار با مراجعه به  این مرکز  و ضمن دريافت مشاوره رايگان در خصوص كلاسها، ساعات فراغت خود را با ساعات و روزهای آموزش این کلاسها هماهنگ نموده وبه راحتی از این خدمت ارزشمند بهره مند شوید.

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر