تعیین ریز مغذی های مهم و موثر در مرحله اقدام برای بارداری، نازایی، دوران بارداری

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی7% از زنان متاهل 15 تا 44 سال از نازایی رنج می برند. تغذیه و وزن از مهم ترین فاکتورهای موثر در نازایی می باشد.1.5 میلیون از مردم جهان در سال 2015 از چاقی رنج می بردند. وزن بالا در مردان به علت کاهش کیفیت و کمیت اسپرم و اختلال در نعوظ  یکی از مهم ترین علتهای نازایی در مردان می باشد. همچنین چاقی در زنان با کاهش تخمک گذاری و کاهش تحریک پذیری پستان به داروهای محرک تخمک گذاری زمان انتظار برای بارداری را افزایش می دهد.بخصوص این مسئله در بیماران مبتلا به pco بیشتر از سایر افراد عادی می باشد. هر 5 کیلوگرم کاهش وزن در زنان به طور معنی داری سطح تستوسترون، آندروژن آزاد را کاهش می دهد و بهبود تخمک گذاری را به همراه دارد. به همین علت پیشنهاد می شود که کسانی که تصمیم به بارداری دارند  BMI خود را بین 20 تا 25 کیلوگرم به متر مربع حفظ نمایند.به ازای هر واحد  BMI بالا احتمال بارداری در IVF 2.2 -4.3 % کاهش پیدا میکند. با کاهش یک واحد BMI بالا 19% شانس موفقیت در IVF افزایش پیدا میکند. همچنین 5% کاهش وزن با بهبود وضعیت غدد درون ریز منجر به نظم سیکل های قاعدگی و بهبود تخمک گذاری میشود. به طور کلی چاقی در هر زمانی در سنین باروری( زمان اقدام، زمان بارداری، زمان بعد زایمان) با آثار مخربی همراه است. چاقی در بارداری با عوارض جدی مانند ترومبوفیلی، پره کلمسی، دیابت بارداری، زایمان زودرس، مشکلات زایمانی، مرگ نوزادی ، آنومالی جنینی، تولد نوزادان ماکروزوم و چاقی در کودکی همراه است.

 دوران اقدام برای بارداری و نازایی

چاقی در زنان و مردان: در تقسیم بندی بلاستومرها در روز سوم وپنجم جنینی تاثیر دارد و در نهایت به کاهش موفقیت در لانه گزینی منجر می شود.

عوامل تغذیه ای: طبق نتایج مطالعات رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند تا 40 درصد از موارد نازایی را درمان کند، این رژیم با تاکیید بر مصرف روغن های گیاهی، سبزیجات، ماهی، غلات و مصرف کم فست فودها به طور موثر بر روی فولات گلبولهای قرمز و بر ویتامین ب6 مایع فولیکولی تخمدان تاثیر گذاشته و در نهایت منجر به بهبود باروری شده است.همچنین تعادل مصرف در مواد غذایی از نکات مهمی است که باید رعایت شود، بخصوص مصرف غذاهای دریایی که باید از زیاده روی در آن خودداری شود.

اسیدهای چرب:

- رژیم غذایی سرشار از pufa می تواند بر میزان سطح استرادیول خون تاثیر گذار باشد و از طرفی موجب بهبود وضعیت فولیکول و مورفولوژی جنین در IVF می شود.

- روغن زیتون و ماهی و دانه فتابگردان به علت داشتن اسید چرب مفید نیز در افزایش بارداری تاثیرگذار می باشند.

- مصرف امگا 3 بخصوص DHA-EPA-ALA بر روی تقسیم بلاستومرها تاثیرگذاشته و آنها را افزایش می دهد و موجب بهبود پیامد IVF می شود.

- مصرف اسیدهای چرب غیر ترنس خطر نازایی را افزایش می دهد. مصرف زیاد فولات تنها بر دیفکت های جنینی تاثیر می گذارد و بر پیامد های روش های کمک بارداری تاثیری ندارد.

کافئین:

مصرف زیاد کافئین موجود در چایی- نوشابه- قهوه و شکلات و نوشیدنی های انرژی زا که بیشتر از 200 تا 300 میلی گرم روزانه مصرف شود می تواند سقط خودبخودی را افزایش دهد بخصوص در صورتی که با سیگار و الکل و.... مصرف شود اثرات منفی بیشتری دارد. به همین دلیل مصرف کمتر از دو فنجان قهوه و کافی در روز توصیه می شود.

متیل جیوه:

اثرات سمی سلولی وژنتیکی بر روی اسپرم ها و فولیکول اعمال می کند، به طوری که کیفیت اووسیت کاهش می یابد. محدودیت مصرف تن، کوسه، شمشیر ماهی و...

به طور کلی تعادل در مصرف ریز مغذی ها همراه با ورزش و حفظ وزن 20 تا 25  و اجتناب از مواد سمی مانند الکل و تنباکو،می تواند  به موفقیت IVF و حاملگی منجر می شود.

مکمل های موثر در موفقیت IVF در زنان:

- Pufa

- مولتی ویتامین: B6-B12، ید- منیزیوم- سلنیوم- هموسیستئین

- آنتی اکسیدانها: ویتامین سی و ای- میواینوزیتول- سلنیوم- روی- ال آرژنین- ملاتونین

- کیوتن- ژله رویال- گلوکوزامین

مکمل های موثر در موفقیت IVF در مردان:

- آنتی اکسیدانها : ویتامین ای- سلنیوم- اسید فولیک- ال کارنتین- استیل سیستئین

- ژله رویال- گلوکوزامین

 

در نهایت می توان چنین نتیجه گیری کرد که کمبود وزن- اضافه وزن و فعالیت شدید بدنی و عدم تحرک جسمی می تواند بر روی پروفایل هورمونهای مانند انسولین و آدیپوکین ها تاثیر گذاشته و باعث کاهش باروری زنان و مردان شوند.

دوران بارداری:

 از مهم ترین مسائل دوران بارداری تغذیه مناسب خانم باردار می باشد که هم بر روی وزن جنین  و هم بر روی رشد مغزی و جسمی او تاثیر گذار است. محیط درون رحمی نقش مهمی را در تکامل عصبی نوزاد در آینده بازی می کند. محیط داخل رحم تحت 2 عامل مهم قرار دارد نحوه تغذیه مادر و شرایط روحی و روانی او در دوران بارداری. زنان با استرس بالا میوه کمتری خورده و غذا بیشتری میخورند و سطح فولات خون کمتری دارند. . فاکتور رشد و مواد مغذی رشد مغز را هدایت می کنند، نقطه اوج مهاجرت عصبی سلولهای مغزی در هفته 12- 20 هفته بارداری است و در هفته 26-29 بارداری تکمیل می شود.

مواجهه شدن زن باردار با استرس  زیاد و همچنین تغذیه  بد در بارداری با پیامدهای نامطلوب مشابه ای همراه هستند.

استرس با تاثیرگذاری بر سطح آهن می تواند در ایجاد عفونت و التهاب موثر باشد.

- DHA مکملی مناسب برای رشد مغز جنین است و بهبود تکاملی در سال اول و دوم تولد را به همراه دارد.

- کمبود زینک در بارداری تکامل حرکتی نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

- دیابت مادر و کمبود آهن به طور کلی بر روی هوش جنین تاثیر می گذارد.

- استرس مادری می تواند سبب افزایش هایپرتانسیون بارداری و iugr و تاثیر روی جفت و مقاومت شریان رحمی و افزایش خطر عفونت مادری و افزایش اسکیزوفرنی و اوتیسم

 

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر