نازایی و عوامل موثر بر آن

تعریف نازایی: در زنان زیر 30 سال اگر یک سال بدون روش جلوگیری و با برنامه ریزی نزدیکی انجام شود ولی بارداری اتفاق نیفت نازایی اطلاق می شود و احتیاج به بررسی است.

در زنان بالای 30 سال بخصوص 35 سال بالاتر اگر 6 ماه بدون روش جلوگیری و با برنامه ریزی نزدیکی انجام شود ولی بارداری اتفاق نیفتد نازایی اطلاق می گردد که بررسی بیشتر لازم می باشد.

از آنجایی که احتمال بارداری در هر سیکل قاعدگی تنها 30% می باشد باید قبل از هر مداخله پزشکی مدت زمان اقدام به بارداری و نزدیکی بدرستی رعایت شود. زمان یک سال( زیر 30 سال) و 6 ماه ( بالای 30 سال) از اهمیت بالایی برخوردار است.

بررسی علل ناباروري:

ناباروری مشکل زن و شوهر است و لازم است که با هم بررسی شوند. برای بررسی و تعیین علل ناباروری نیاز به انجام آزمايشات خاصي است. اولین مرحله جهت بررسی نازایی اسپرم همسر آزمایش می باشد.

آزمايشات مورد نياز خانمها:شامل آزمايش خون براي بررسي تخمك گذاري و تعداد تخمک موجود در تخمدان ها، تصویربرداری از رحم و لوله های رحمی، سونوگرافی رحم برای بررسی حفره رحمی و لوله ها و برخی روش های تخصصی دیگر است.

آزمایش های مورد نیاز مردان :آزمایش نمونه مایع منی به پزشک اجازه می دهد تا تعداد اسپرم، حرکت و شکل آنها را بررسی نماید. برخی ازمایشی های اضافی بر پایه ی نتایج بررسیهای بیشتر مایع منی انجام می گیرد. در برخی موارد لازم است شوهر به متخصصی کلیه و مجاری ادرار مراجعه نماید. ممکن است بسیاری از مردان در تحریک جنسی یا ارگاسم (اوج لذت جنسی) مشکل داشته باشند. این مساله بسیار مهمی است و بایستی با پزشک در این زمینه مشورت شود.

 • عامل سن و ناباروری:

با بالا رفتن سن در زن ها، باردار شدن دشوار میگردد. شایان ذکر است که سن مناسب بارداری ۱۸ تا ۳۵ سالگی است. بارداری خانمها به دلایل مختلف ممکن است تا ۳۰ و حتی ۴۰ سالگی به تاخیر بیفتد. این رخداد یکی از تخمدان های هر دختر پیش از تولد حدود ۷ میلیون تخمک دارد. در زمان تولد این تعداد به ۲-۱ میلیون کاهش مییابد. تعداد تخمکها تا دوران بلوغ به ۴۰۰-۳۰۰ هزار عدد میرسد. از آن پس هر ماه تعدادی از تخمکها شروع به رشد می کنند، ولی معمولا فقط یکی از آنها آزاد می شود. میزان از دست رفتن تخمکها در برخی از زنان ممکن است بیش از دیگران باشد و باعث کاهش بیشتر ذخیره تخمدانی گردد. آزمایش هورمونی خون در روزهای ٢-٤ دوره قاعدگی به پیش بینی ذخیره تخمدانی کمک می نماید.

 • وزن و نا باروري:

وزن بر باروری موثر است. تخمک گذاری در خانمهایی که وزن خیلی زیاد یا وزن خیلی کم دارند نامنظم بوده و این افراد ممکن است با مشکل عدم تخمکگذاری روبهرو شوند.٢/٥ تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن در خانمهای با وزن خیلی کم و دارای مشکل تخمک گذاری ممکن است منجر به تخمک گذاری طبیعی شود. همچنين چاقی می تواند اثر قابل توجهی بر باروری داشته باشد.بيماري تخمدان پلي كيستيك اثر قابل توجهي بر باروري مي گذارد. حداقل ۶۰ درصد خانمها با بیماری تخمدان پلی کیستیک دارای وزن بیش از مقدار عادی هستند.چاقی باعث سیکل های نامنظم قاعدگی، افزایش احتمال ناباروری، افزایش خطر جراحی های ناباروری، افزایش خطر سقط خود به خودی و کاهش موفقیت درمان های ناباروری خواهد شد. همچنین چاقی افزایش خطر عوارضی بارداری شامل: افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری، وزن زیاد کودک در هنگام تولد و عمل سزارین را پی خواهد داشت. كاهش متعادل ٥تا١٠درصدي ورن بدن ممكن است ميران تخمك گذاري و بارداري را به ميزان قابل ملاحظه اي بهبود ببخشد. كليد كاهش وزن داشتن یک رژیم متعادل و سالم، افزایش فعالیت فیزیکی و ورزش است. کاهش وزن در زمینه ی سلامت عمومی فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی و همچنین افزایش اعتماد به نفس و احساس روانی بهتر را به دنبال خواهد داشت.

 • ‍ سيگار و ناباروري:

سیگار اثر منفی زیادی بر سلامت باروری دارد. مدت زمان لازم برای باردار شدن یک خانم سیگاری دو برابر یک خانم غیر سیگاری است. سیگار احتمال سقط خود به خودی و دیگر عوارضی بارداری از جمله زایمان زودرس، تاخیر در رشد داخل رحمی جنین، مشکلات سلامت شیرخواران و سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد. سیگار کشیدن مردان و زنان (هر دو) اثر قابل توجهی روی باردار شدن خانم دارد. تاثیر مواد شیمیایی موجود در تنباکو روی باروری شامل موارد زیر است:

 1. کاهش اسپرم
 2. کاهش حرکت و کیفیت اسپرم
 3. کاهش تعداد و کیفیت تخمک
 4. کاهش خونرسانی به رحم و تخمدان ها
 5. افزایش خطر بیماریهای لوله های رحمی و بارداری خارج از رحم
 6. افزایش میزان سقط خود به خودی

همچنین سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد. این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی مکررا در معرض دود سیگار قرار دارد(دود دست دوم سيگار) نيز ايجاد ميشود.

 • تغذيه و باروري:

معمولا زمانی که زوجین تمایل به بارداری دارند نیاز به رژیم غذایی خاصی ندارند، مگر این که پزشک برای باردار شدن رژیم غذایی خاصی را تجویز نماید. رژیم غذایی متعادل ترکیبی از انواع ویتامینها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، روی، اسید فولیک و کلسیم کیفیت اسپرم را افزایش میدهد. غذاهای دریایی همواره یکی از منابع بسیار مناسب و غنی برای تغذیه به شمار می آیند، اما در هنگام استفاده از این غذاها باید از آلوده نبودن آن ها اطمینان توصیه می گردد که خانمها استفاده از کافیین را کاهش دهند. این ماده در قهوه، چای، شکلات و شیر شکلات دیده می شود. کافیین می تواند جذب اهن و کلسیم (که دو ماده معدنی مورد نیاز برای بارداری و لقاح می باشند) کاهش دهد. همچنین مصرف زیاد کافیین ممکن است خطر سقط خود به خودی را افزایش دهد.

 • اينده هاي محيطي و ناباروري:

سفيدكننده هاي حاوي كلر و ديوكسين:

اغلب موادي كه براي سفيد كردن لباسها و سطوح در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، کلر دارند. سفید کننده های کلردار برای سلامت انسان مضر هستند و سبب آلودگی محیطی نیز می شوند. آلودگی طولانی مدت با مواد کلردار می تواند سبب مشکلات هورمونی، ناباروری، کاهش تعداد اسپرم، تضعیف سیستم ایمنی، اختلالات یادگیری، تغییرات رفتاری، صدمه به پوست، کبد و کلیه ها گردد. نوزادان، شیرخواران، کودکان، زنان زایمان کرده و سالمندان نسبت به سایرين بیشتر در برابر عوارض این مواد می باشند.

خانمهايي كه از مواد سفيدكننده بطور مكرر استفاده ميكنند بيشتر در معرض ناباروري و خطرات ديگر قرار مي گيرند.توجه داشته باشيد كه براي شستشوي لباسهاي زير نبايد از اين مواد استفاده كرد.ماده آسيب رسان ديگر ديوكسين است كه در بسياري از فرآيندهاي صنعتي از جمله سوزاندن ناقص زباله هاي بيمارستاني و شهري، ساخت پلاستيك، مواد شيميايي، حشره كش ها و ... به صورت تصادفي توليد مي شود.همچنين ديوكسين از ظروف يكبار مصرف و پدهاي بهداشتي كه پوشش داخلي آنها از مواد پتروشيني غيراستاندارد تهيه مي شوند، به ميزان بالايي در بدن آزاد مي شود و بلافاصله وارد بدن شده و تغييراتي را ايجاد ميكند كه به نسل هاي بعدي نيز منتقل مي شود.بنابراين توصيه مي گردد از وسائل بهداشتي شخصي و مواد يكبار مصرف با كيفيت بالا و استاندارد استفاده شود.

 • ورزش و باروری:

ورزش نقش مهمي در سلامت عمومی دارد. چهار جلسه ورزش ۳۰-۲۰ دقيقه اي متوسط در هفته می تواند وزن را در محدوده خاص نگه داشته و باروری را به حداکثر برساند. با توجه به این که ورزشهای خیلی شدید و بدن سازی در فرایند تخمک گذاری در خانمها و تولید اسپرم در مردان مداخله ايجاد ميكند بايد از آنها پرهيز نمود.بدن سازی و استفاده از استرویید یا تستوسترون، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، مواد الاینده و دمای بالا میتواند تاثیر منفی در تولید و کیفیت اسپرم داشته باشد.اگر شغل مرد به گونه ای است که باید به مدت طولانی در جایی بنشیند، در محل کار و محل نشستن او باید جریان هوا برقرار باشد. کار و نشستن طولانی مدت به شکلی که سبب گرم شدن بیضه ها شود، سبب آسیب به بافت بيضه ها خواهد شد. حداقل روزانه ٣٠ دقیقه پیاده روی تند برای بهره مندی از تمام فواید ورزش کافی است.

 • استرس و ناباروري:

ناباروري سبب ايجاد استرس مي شود. فشار روحي ناباروري تقريبا معادل ابتلا به سرطان يا مرگ يكي از نزديكان در نظر گرفته ميشود. همسراني كه استرس و مشكلات روحي ناشي از ناباروري راتجربه مي نمايند، گاهي اوقات در ارتباط با يكديگر دچار مشكل خواهند شد.برخي از زوجين ناباروري را موضوعي خصوصي مي دانند و ترجيح مي دهند كه در مورد آن صحبتي نكنند. بايد به اين نكته توجه داشت كه صحبت با دوستان و يا زوجيني كه تجربه ناباروري داشته اند، ممكن است به دليل احساساتي مشابه مفيد واقع شود.ارتباط بين زوجين در مورد ناباروري بايستي راحت و باز باشد. بين زنان و مردان از تظر تجربه و نوع برهورد با استرس ناشي از ناباروري اختلاف وجود دارد. زنان بيشتر دوست دارند تا ايترس خود را براحتي بيان نمايند، درحاليكه مردان تمايل دارند كه خود را مشغول نموده و احساسات خود را پنهان كنند.تحقيقات نشان داده اند كه مديريت استرس و استفاده از روش هاي تمدد اعصاب نتايج درمان هاي ناباروري را بهبود مي بخشد.هرچند نمي توان تمامي فشارهاي روحي را حذف نمود اما مي توان زماني را براي آرامش اعصاب اختصاص داد. مطالعه، قدم زدن، گوش دادن به موزيكي ملايم، عبادت، صحبت و تبادل پيام با دوستان از راه هاي دستيابي به آرامش اعصاب است.زوج هاي نابارور بهتر است با مراجعه به مشاوران حاذق در اين زمينه راهنمايي هاي بيشتري را جهت مديريت استرس و بهبود سطح رابطه خود كسب نمايند.

 

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر