شیوع ویروس پاپیلومای انسانی  و رفتارهای پر خطر

 طبق تحقیقات انجام شده از خانمهای 14 تا 19 سال و بر اساس نتایج آزمایشگاهی میزان بروز اچ پی وی 18 درصد ، کلامیدا 4 درصد ، تریکومونا 3 درصد ، هرپس  درصد و گنوره 1 درصد گزارش شده است . قبلا سوزاک شایعترین بیماری بوده اما در حال حاضر درصد ابتلا به ویروس hpv  از همه بالاتر بوده و به این ترتیب اهمیت اچ پی وی نسبت به قبل بیشتر شده است. اهمیت این بیماری از آنجایی خیلی زیاد است که مشخص شده انواع پرخطر آن مانند تاثپ 18 و 16 می توانند سرطان ایجاد کند و در خانمها سرطان دهانه رحم، واژن، ولو و پستان  و در آقایان سرطان آلت تناسلی ، مقعدی، دهانی... را موجب  می شود. البته این مسئله در همه افراد مبتلا صدق نمی کند بلکه مسائلی مانند سیگار کشیدن، سن بالا، مصرف قرصهای جلوگیری و میزان بالای استروژن در مورد سرطان زایی تاثیر گذار است. نوجوانان به علت عدم بلوغ سلولهای استوانه ای دهانه رحم و میزان کم لاکتوباسیل ها و میزان پایین ایمونوگلوبین ترشحی نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا هستند. بدین ترتیب مراقبت و پیشگیری نوجوانان در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجایی که شیوع این بیماری در آفریقا 22 درصد ، در آسیا 8% ، آمریکا 11% و مکزیکو 20% می باشد و با توجه به آمار منتشره در ایران که میزان شیوع را9.4 % اعلام کرده زنگ خطری برای سیستم مراقبتی ایران می باشد.

تمامی مطالعات مورد بررسی در این مطالعه بر نقش پارتنر جنسی تاکیید داشته اند  و اینکه مرد روابط فرازناشویی داشته یا نه  خیلی اهمیت دارد. نکته مهمی که جوانان باید به آن توجه کنند قبل از برقراری رابطه با جنس مخالف  به اطلاعات دموگرافیک و تاریخچه رفتارهای جنسی و سن شروع عمل جنسی و تعداد پارتنر و روابط فرازناشویی بخصوص در آقایان توجه کنند.

نتایج تحقیقات در مطالعات نشان داد که تعداد زیاد روابط جنسی در ماه  و استفاده کمتر از کاندوم در میزان انتقال بسیار تاثیرگذار است. همچنین مردانی که قبلا با بیشتر از 10 زن رابطه داشته اند میزان خطر ابتلا همسرانشان به hpv بیشتر بوده و برقراری رابطه جدید با پارتنر جدید هم یک عامل خطر محسوب می شد. مصرف قرصهای خوراکی جلوگیری هم در ابتلا بی تاثیر نیست.

به طور کلی میزان انتقال مرد به زن بیشتر است. علی رغم اینکه در یکی از مطالعات میزان انتقال از آلت تناسلی به دهانه رحم  9/4 درصد و میزان انتقال از دهانه رحم به آلت تناسلی 4/17 درصد گزارش شده است.

 از آنجایی که اطلاعات جوانان حتی دانشگاهی ها در مورد روش پیشگیری از ابتلا به ویروس hpv خیلی کم بوده و  نیاز آموزش  بیشتر وجود داشته و با توجه به نتایج ضد و نقیض در مورد مصرف کاندوم شاید باید در آموزش به نوجوانان نقش این روش را کم رنگتر جلوه دهیم و بیشتر روی تک پارتنر بودن و تعهد و ثبات روابط تمرکز کنیم. البته از اونجایی که کاندوم یک روش ارزان و در دسترس می باشد می توان با ارزیابی بیشتر و مطالعات قوی تر از نظر نوع مصرفی توسط زوجین و زمان استفاده در رابطه جنسی به بسیاری از این ابهامات پاسخ داد. این تئوری هم مطرح می باشد شاید زوجین مصرف کننده کاندوم تا حدودی خیالشان راحتتر است و شاید رفتارهای پرخطر دیگری که مورد پرسش قرار نگرفته را انجام می دادند که خود میتواند نتیجه ها را تغییر دهد. از اونجایی که مطالعات انجام شده  در کشورهای متفاوت با فرهنگ و نگرش متفاوتی هستند شاید مقایسه کشورهای یک قاره با فرهنگ شبیه تر بهتر باشد. در بسیاری از کشورها واکسن گارداسیل برای نوجوانان الزامی شده و با تعرفه دولتی این واکسن تزریق می گردد اما متاسفانه هنوز وزارت بهداشت در این مورد اقدام حمایتی انجام نداده است. استفاده از واکسن هم گرچه به نظر نوجوانان روش جلوگیری قطعی محسوب میشود اما برای این ادعا باید  مطالعات بیشتر انجام شود همچنین پیشنهاد می شود پیگیری رفتارهای جنسی بعد از تزریق واکسن در نوجوان آمریکایی و اروپایی در آینده انجام شود و نتایج آن برای تاثیر روشهای پیشگیری دیگر در میزان ابتلا کمک کننده باشد.

نتیجه گیری: به تمامی جوانان توصیه می شود حداکثر تا 20 سالگی دوره تزریق واکسن را تکمیل کنند و همچنین اگر بعد از 20 سالگی ابتلا اتفاق افتاده در کنار درمان، جهت تزریق واکسن اقدام کنند. همچنین مصرف کاندوم در همه زمانها مورد توجه قرار بگیرد تا شاید میزان شیوع این بیماری در جامعه کنترل شود.

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر