Combined first trimester screening (FTS) غربالگری سه ماهه اول

اندازه گیری دو مارکر free-B-HCG  و (PAPP-A  )pregnancy associated plasma  خون مادر که تست دوگانه یا دبل مارکر نامیده می شود که زمانی اندازه گیری NT(  Nuchl trenslucency) در سونو گرافی به آن اضافه شود غربالگری سه ماهه اول نامیده می شود.

زمان انجام آن 0+11 روز تا 6+13 روز می باشد و بهترین زمان انجام آن طی هفته 12 تا 13 است.

 

لازم به ذکر است این تست توانایی  غربالگری اختلالات کروموزومی به خصوص سندرم داون را تا 85% داراست و توانایی تشخیص ONTD ( نقص لوله عصبی باز) را ندارد و آزمایشات در سه ماهه دوم لازم می باشد.

  PAPP-A: زنان بارداری که سطح PAPP-A آنان در هفته‌های 11 تا 14 بارداری کمتر از میزان مورد انتظار باشد، 42/0MOM احتمال ابتلاء جنین آنها به سندرم داون- محدودیت رشد جنین- زایمان زودرس بیشتر است.  به طور طبیعی این مارکر از هفته 11 تا 13 با شیبی نسبتا تند افزایش می یابد.

 free-B-HCG: همچنین  گزارش بتای بالاتر از  میزان 0/1 -91/0 MOM نیز مطرح کننده خطر اختلالات کروموزمی به خصوص سندرم داون می باشد. به طور طبیعی این هورمون با شیبی تند از هفته 10 رو به کاهش می گذارد.

لازم به توضیح است که MOM ( MULTIPLE OF MEDIAN) بر اساس محاسبه  ریسک در تریزومی ها برای هر مارکر و از طریق ضرب کردن نسبت احتمال هر MOM در ریسک اولیه مادر محاسبه می گردد. مدین ها اساس محاسبه ریسک در تمامی پروتکل های غربالگری پیش از زایمان است.

MOM نسبت میزان هر مارکر اندازه گیری شده به مدین جامعه در آن هفته و روز بارداری است که مادر در آن قرار می گیرد بنابراین MOM در هر هفته و روز بارداری تغییر می یابد و در جمعیت ها و نژادهای مختلف با یکدیگر فرق دارند و انتخاب مدین هر جامعه توسط آزمایشگاههای مرجع  تخصصی اهمیت خاصی دارد.

اندازه گیری NT و گاهی NB توسط سونوگرافیست ماهر انجام می شود که این تست به تنهایی میزان تشخیصی بین 67% تا 87% برای اختلالات کروموزمی دارد که توضیحات کامل در مورد آن در مقاله بعدی نوشته خواهد شد.

پروتکل پیگیری مادران در غربالگری توام سه ماهه اول بر اساس تعیین ریسک

1- گروه اسکرین مثبت (high risk ) : در صورتی که ریسک زن باردار بیشتر از 1:50باشد (یعنی در ریسک اعلام شده مخرج کسر از 50 کوچک‌تر باشد) ، باید مستقیماً برای انجام تست‌های تشخیصی ارجاع داده شود.

2- گروه با ریسک بینابینی (Borderline risk ): در صورتی که ریسک زن باردار بین 1:50 تا 1:2000 باشد، توصیه می‌شود تا سه ماهة دوم منتظر بماند و تست ترکیبی یا سکوئنشیال را انجام دهد.

3- گروه اسکرین منفی (low risk ): در صورتی که نتیجة غربالگری توأم سه ماهة اول کمتر از ریسک تفکیک کننده (1:2000) باشد غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد و بیمار فقط برای بررسی اختلالات لولة عصبی یا NTDs به منظور اندازه‌گیری آلفافتوپروتئین و محاسبة AFP MoM در هفتة 15 الی 16 حاملگی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود.

 

به بیانی ساده تر بر اساس نتایج غربالگری سه ماهه اول، خانم های باردار به سه دسته خطر بالا، خطر متوسط و خطر پایین تقسیم می شوند. آن هایی که خطر پایین دارند، احتیاجی نیست که تست غربالگری یا تشخیصی دیگری در موردشان اجرا شود و فقط زنانی که دارای خطر متوسط باشند، کاندید انجام آزمایشات غربالگری مرحله دوم هستند. زنان با خطر بالا برای انجام تست های تشخیصی CVS یاآمنیوسنتز فرستاده می شوند.

 

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر