سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند. بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی تمامی خانمهایی که دوره بارداری آنها در فصل پاییز و زمسنان قرار دارد برای جلوگیری از ابتلا باید واکسن آنقولانزا را دریافت کنند.  در مورد ویروس کرونا چون هنوز واکسنی وجود ندارد، به زنان توصیه میشود که در زمان اپیدمی کرونا از اقدام به بارداری خودداری کنند و در صورتی که باردار هستند جهت تقویت سیستم ایمنی و قرنطینه اقدام شود. رعایت نکات زیر جهت تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود.

رعایت نکات بهداشتی

استفاده از ماسک و دستکش در صورتیکه در محیطهای بیمارستانی حضور پیدا میکنند. شستن مکرر دست به مدت 20 ثانیه

استراحت کافی
یکی دیگر از راهکار ها برای پیشگیری از بیماری، داشتن استراحت کافی می باشد، زیرا تحقیقات نشان داده است که افرادی که خواب کافی در شب ندارند،، سیستم ایمنی ضعیف تری داشته و بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند. نوشیدن مایعات کافی در کنار استراحت کافی توصیه می شود.

دوری از استرس
استرس یکی از عوامل اصلی تهدید کننده سلامت انسان می باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از آن دوری کرده و با مدیریت استرس و انتخاب یکی از تمرینات ذهنی و ورزش هایی مانند یوگا، عصبانیت و خشم خود را کنترل کرده و از استرس های روزمره دوری کنید، زیرا این امر تاثیر زیادی در تقویت سیستم ایمنی در بارداری خواهد داشت.

ورزش کردن
انجام ورزش هایی مناسب مثل پیاده روی یا حرکتهای کششی در بارداری اصولی و در حد تحمل وی مزایای زیادی داشته و می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ها شود، همچنین به عقیده متخصصان ورزش کردن در بارداری، موجب تقویت قدرت مغز نوزاد خواهد شد.

مصرف مکملهای بارداری
مصرف ویتامین های D و C مصرف ویتامین ها و پروبیوتیک ها توسط مادر باردار که با تجویز پزشک صورت گرفته است، نقش مهمی در جلوگیری از ابتلای مادر باردار به بیماریی هایی مثل آنفولانزا دارند. از آنجا که اغلب افراد به خصوص آنهایی که در مناطق سرد زندگی می کنند، کمبود ویتامین D دارند، بنابراین پزشکان بعد از مشاهده نتایج آزمایشات مادر باردار، می تواند در صورت نیاز تجویز مکمل برای وی نماید. ضمن اینکه غذا ها نقش مهمی در تامین ویتامین های بدن دارند، روغن ماهی دارای ویتامین A و ویتامین D است که برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید خواهد بود، البته ناگفته نماند که مصرف بیش از حد آن نیز مضر بوده و ممکن است برای سلامت جنین خطرناک باشد. همچنین مصرف غذا های حاوی ویتامین C به عنوان یک تقویت کننده طبیعی سیستم ایمنی عمل کرده و می تواند جفت و کیسه آب را حفاظت کند، بنابراین از پارگی زودرس کیسه آب نیز جلوگیری خواهد شد.

تغذیه مناسب
بدن مادر باردار به منظور سالم ماندن و رشد نوزاد به مواد مغذی نیاز دارد، بنابراین تغذیه قبل از بارداری و در طی این دوران نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی مادر و رشد و حفاظت از جنین دارد.لبنیات از جمله خوراکی مفیدی می باشند، که خوردن آنها به ویژه مصرف روزانه پروبیوتیک ها در دوران بارداری می تواند احتمال ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش و بیماری های روده را کاهش دهد و نیز خورن این ماده غذایی از مبتلا شدن به گلو درد میکروبی پیشگیری خواهد کرد، ضمن اینکه غذا های دارای فیبر مثل انواع میوه ها و سبزیجات نیز در تقویت سیستم ایمنی مؤثر می باشد. همچنین پروتئین ها و چربی های سالم نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کنند، اما لازم است مادر باردار از خوردن شکر سفید در طی این دوران پرهیز کرده و نیز از مقدار حبوبات کمتری مصرف نماید. خانم های باردار بهتر است در این دوران، مایعاتی مثل آب، آب میوه های طبیعی و نیز دوغ مصرف نمایند و از نوشیدن چای و نوشیدنی های کافئین دار تا حد امکان پرهیز کنند.رعایت هرم غذایی در بارداری خیلی مهم است.

 

فشارخون در بارداری

 فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری نشانه مهمی از روند آغاز بارداری است. بسیاری از زنان نمی دانند که بارداری می تواند بر فشارخون تاثیر بگذارد. دلیل افت فشار خون افزایش گردش خون و تغییرات هورمونی در طی دوران بارداری است. در این دوران رگ های خونی باز شده و سبب کاهش فشار خون می شود. فشارخون شریان بازویی در هنگام نشستن کمتر از وضعیت دارز کشیده به پهلو است پس وضعیت نشسته در بارداری توصیه میشود.

در زمان اندازه گیری فشارخون به طور استاندارد دو عدد به دست می آید که هر دو حائز اهمیت است. سیستول و دیاستول

 

فشار خون در اوایل بارداری شروع به کاهش می کند و معمولا در اواسط سه ماهه دوم( هفته 24 تا 26 بارداری) به کمترین شکل ممکن می رسد( هم سیستول و هم دیاستول 5 تا 10 میلیمتر جیوه کاهش پیدا می کنند) و سپس افزایش پیدا میکند. در صورتی که افزایش فشارخون سیستولی به میزان 30 میلیمتر جیوه و افزایش فشارخون دیاستولی در حد 15 میلیمتر جیوه اتفاق بیفتد زنگ خطری برای مادران در جهت افزایش خون در سه ماهه سوم ( بخصوص بین هفته 24 تا 36بارداری ) و ایجاد پره کلمسی و مسمومیت بارداری است،  بخصوص در افرادی که چاق هستند و یا سابقه خانودگی فشارخون دارند که تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی و مدیریت افزایش وزن در بارداری می تواند کمک کننده باشد. در جدول زیر تغییرات نرمال فشارخون در بارداری را بین هفته های 12 تا 40 بارداری میتوانید مشاهده کنید. خط پایین نمودار دیاستول و خط بالای نمودار سیستول را نشان میدهد.

 

  لازم است که جهت اطمینان از درست بودن اعداد بدست آمده موارد زیر رعایت شده باشد در غیر این صورت فشارخون بدست امده قابل اعتماد نیست: اگر در مطب پزشک دچار استرس میشوید و یا شرایط اندازه گیری درست مهیا نیست  و همین امر ممکن است مانع اندازه گیری فشارخون واقعی شما شود، بهتر است در خانه فشارخون دست راست خود را در زمانهای مختلف اندازه گیری کرده و آنرا ثبت کنید و به پزشک خود ارائه دهید.

- حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد نباید فعالیت شدید داشته باشد، غذای سنگین، قهوه، الکل، دارو و نوشیدنی های محرک مصرف نکرده باشد و سیگار نکشیده باشد. ضمنا فرد نباید مدت طولانی ( بیش از 14 ساعت ) ناشتا باشد.

- پنج دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد معاینه شونده باید استراحت کامل داشته باشد.

- لباس فرد معاینه شونده باید سبک و آستین های لباس به اندازه کافی گشاد باشد تا وقتی آستین بالا زده می شود روی بازو فشار وارد نکند. اگر آستین تنگ باشد و روی بازو فشار آورد، باید لباس را درآورد. آستین تنگ باعث اعمال فشار روی سرخرگ بازویی شده و در نتیجه بطور اشتباه فشار خون پایین تر از آنچه هست خوانده می شود.

- بهتر است همیشه از دست راست فشارخون گرفته شود چون بین فشارخون دست راست و چپ تفاوت جزئی وجود دارد.

 توصیه های لازم در زمان افت فشارخون در بارداری:

– نشستن یا دراز کشیدن برای جلوگیری از افت فشار خون در بارداری

– پرهیز ازایستادن طولانی یا تغییر موقعیت ناگهانی از حالت نشسته و خوابیده

– خوابیدن به پهلوی چپ برای افزایش جریان خون به قلب

– نوشیدن مقدار زیادی مایعات، به ویژه آب

 

توصیه های لازم در زمان افزایش خطرناک فشارخون بارداری( سیستول بالای 140 میلیمتر جیوه و دیاستول بالای 90 میلیمتر جیوه)

- اندازه گیری مجدد فشارخون بعد از 15 تا 30 دقیقه استراحت

- مراجعه سریع به پزشک یا مامای خود یا به اولین مرکز درمانی

- چک پروتئین ادراری و آزمایش خون و بررسی عملکرد کلیه

- مصرف داروهای ضد فشارخون مناسب در بارداری

- مشاوره با متخصص تغذیه جهت کاهش میزان نمک و کافئین و افزایش میزان پتاسیم و منیزیوم و غلات مصرفی و جلوگیری از افزایش وزن بیش از اندازه

- انجام ورزش بخصوص یوگا بارداری و پیاده روی

- کاهش استرس و انجام ریلکسیشن

- عدم مصرف سیگار یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن

- موسیقی آرام گوش کردن

 

 

میکروپنیس یا کوچکی آلت تناسلی مردانه :

نوعی مشکل در اندازه آلت تناسلی مردان است که در این مشکل، آلت تناسلی معمولا کوچک تر از حد طبیعی است. اندازه طبیعی آلت تناسلی نوزاد پسر از 2.8 تا 4.2 سانتیمتر است. دور آلت تناسلی نوزاد پسر معمولا 0.9 تا 1.3 سانتی متر است.  اندازه آلت تناسلی در حالت کشیده و از نوک تا پایه آن اندازه گیری می شود.طول آلت تناسلی کمتر از 1.9 سانتی متر (0.75 اینچ) معمولا کم بوده و به آن میکروپنیس می گویند. به بیان دیگر در صورتی که متوسط سایز پنیس کشیده شده  2.5 انحراف معیار از متوسط سایز پنیس مناسب سن مورد نظر کوتاهتر باشد. میکروپنیس در 0.6% افراد مذکر دیده میشود.

تکامل دستگاه تناسلی در جنین حاصل فرآیندهای متوالی و پیچیده ای است که توسط کروموزومها و هورمونها هدایت میشود. چنانچه جنین به میزان کافی آندروژن ( هورمون مردانه ) تولید نکند، یا بدن به طور کامل به هورمون تولید شده پاسخ ندهد؛ تکامل دستگاه تناسلی تحت تأثیر قرار میگیرد. سطوح آندروژن خون جنین بین هفته های هشتم و بیست و چهارم بارداری بالا است و میزان اوج این هورمون بین هفته ها 14 تا 16 هفتگی  مشاهده می شود. پس در واقع کمبود هورمون مردانه بعد از هفته 12 بر روی سایز پنیس جنین تاثیر گذار است. رشد پنیس جنین در ماههای اول تولد بخصوص بین 4 تا 6 ماهگی هم ادامه دارد.

از علل ایجاد نقص هورمونی  می توان  به نقص در تکامل بیضه، نقایص اختصاصی در مسیر تولید تستوسترون و دی هیدروتستوسترون ( شکل فعال هورمون تستوسترون )، عدم حساسیت به آندروژن، ..... اشاره کرد.

گاهی میکروپنیس ناشی از کمبود مادرزادی هورمون رشد یا کم کاری مادرزادی غده هیپوفیز است.

مواجهه با هورمون زنانه ( استروژن ) هم در دوران جنینی با اختلالات تکاملی آلت تناسلی و کوچکی آن مرتبط است.

 

جهت تشخیص این مشکل حتما باید سایز پنیس نوزاد یا کودک توسط فرد متخصص و به شیوه صحیح اندازه گیری شود که در شکل زیر نحوه اندازه گیری درست نشان داده شده است. اندازه بر اساس میلی متر گزارش می شود.

بعد از اندازه گیری درست اندازه محاسبه شده را با جدول زیر مطابقت داده و با توجه به سن کودک اعداد را مقایسه می کنیم.

در صورت کم بودن سایز بدست آمده در مقایسه با جدول های تعیین شده به پزشک متخصص اطفال یا پزشک غدد اطفال مراجعه کنید.

 

 

یوگا در آب به زبانی ساده تر انجام دادن تمرین های سنتی یوگا، درون آب است و به آن آب درمانی هم گفته شده است. واژه Yoga در اصل از واژه هندی “یوج ” گرفته شده که در زبان سانسکریت معنی یکپارچگی و هماهنگی میدهد و آکوا نيز به معناي آب است.

 

آکوا یوگا یکی از ملایم ترین و در عین حال موثرترین انواع ورزش آبی است که از شناوری و معلق ماندن در آب و نیز کشش در عضلات و آرام سازی بهره برده  و ظرفیت تنفسی را بدون تقلا و فشار افرايش ميدهد تا فرد بتواند بطور همزمان آرام سازی و کشش داشته باشد. اگر چه بیشتر وقت ها تمرین ها بسیار ساده هستند ، اما این ورزش تاثیری شگرف بر توان کشسانی و انعطاف عضله های لگن دارد كه نوعی آماده سازی برای زایمان هم به شمار می رود.

در مامایی مدرن، آکوا یوگا معمولا از هفته ۱۶ بارداری آغاز می شود.

 

در واقع یک دامنه وسیع حرکت هاي تخصصي در آب می تواند در مدت زمان نسبتا کوتاه ۳۰ دقیقه ای، تازگی و انرژی زایی را به همراه آورد و روی عوامل مهمی مانند افرايش قدرت و قوی ماندن در دوران بارداری و حفظ توان عضلات مختلف بدن خصوصا انعطاف پذيري عضلات در ناحيه لگن وهمچنين ایجاد آرامش و رهايي از تنش ها در دوران بارداري نقش بسزايي داشته باشد. آکوا یوگا، نه تنهابرای زنان باردار بلکه برای افراد دچار دیابت و استئوپروز و دردهای پشت و… نيز چاره سازاست.

 

تأثيرات روحي:

 

۱- رها سازی تنش ها و آرامش دهندگی و احساس سبکی که حس ارتباطی بهتری را برای زن باردار ایجاد می کند.

۲- سرحال بودن و احساس نشاط و انرژي و کاهش احساس ترس و اضطراب و رهايي از افسردگي هاي ناشي از عوارض بارداري

 

تأثيرات جسمي و فيزيكي

 

?باز کردن و آماده سازي عضلات لگن كه خصوصا در آمادگی برای زایمان و حتي پس ار زايمان بسيار موثر است.

 

?افزایش و تسريع گردش خون و توزيع و تبادل مناسب اكسيژن به بافتهاي مادر و جنين

 

?فراگيري تكنيك هاي صحيح تنفس كه به آرام شدن عضله های دچار تنش در اثر فعالیت روزانه کمک می نماید و همچنين نقش موثري در زمان شروع دردهاي زايماني و كنترل آن دارد.

 

?تقویت و افزايش توان در کنترل گرفتگي عضلات بویژه شکم و کف لگن که در مامایی اهمیت فراوان دارند و نيز حفظ کشش و هم ترازی ستون فقرات كه در پیش گیری و تسکین دردهای پشت و كمر دردهاي بارداري نقش چشمگيري ايفا مي كند.

 

آكوا يوگا سالهاست که در کشورهای پیشرفته برای نرمش‌های دوران بارداری استفاده می‌شود که نتایج خوبی را به همراه داشته است. اين روش بخشی از مامائی غیر زایشگاهی بوده که زنان باردار  تا زمان زایمانشان به صورت تخصصی توسط ماماهايي با آموزش های ویژه، نرمش هایي استاندارد در آب گرم بهمراه تکنیک های تنفسی  را فرا مي گیرند.

 

در کشور ما وزارت بهداشت این امر مهم را به مراکز خدمات مامایی سپرده است.مرکز مشاوره و خدمات مامایی مهرآسا با مجوز رسمي از وزارت بهداشت و با بهره گیری از آخرین متدهای موجود در دنیا و مصوب وزارت بهداشت ایران و نيز با كادري تحصيلكرده و مجرب مي كوشد تا با برگزاري كلاسهاي آموزشي در زمينه هاي تخصصي آمادگي براي بارداري و زايمان، تجربه اي خوشايند از يك بارداري بدون عارضه و سالم را به شما هديه دهد.

کافیست شما مادران باردار با مراجعه به  این مرکز  و ضمن دريافت مشاوره رايگان در خصوص كلاسها، ساعات فراغت خود را با ساعات و روزهای آموزش این کلاسها هماهنگ نموده وبه راحتی از این خدمت ارزشمند بهره مند شوید.

تعیین ریز مغذی های مهم و موثر در مرحله اقدام برای بارداری، نازایی، دوران بارداری

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی7% از زنان متاهل 15 تا 44 سال از نازایی رنج می برند. تغذیه و وزن از مهم ترین فاکتورهای موثر در نازایی می باشد.1.5 میلیون از مردم جهان در سال 2015 از چاقی رنج می بردند. وزن بالا در مردان به علت کاهش کیفیت و کمیت اسپرم و اختلال در نعوظ  یکی از مهم ترین علتهای نازایی در مردان می باشد. همچنین چاقی در زنان با کاهش تخمک گذاری و کاهش تحریک پذیری پستان به داروهای محرک تخمک گذاری زمان انتظار برای بارداری را افزایش می دهد.بخصوص این مسئله در بیماران مبتلا به pco بیشتر از سایر افراد عادی می باشد. هر 5 کیلوگرم کاهش وزن در زنان به طور معنی داری سطح تستوسترون، آندروژن آزاد را کاهش می دهد و بهبود تخمک گذاری را به همراه دارد. به همین علت پیشنهاد می شود که کسانی که تصمیم به بارداری دارند  BMI خود را بین 20 تا 25 کیلوگرم به متر مربع حفظ نمایند.به ازای هر واحد  BMI بالا احتمال بارداری در IVF 2.2 -4.3 % کاهش پیدا میکند. با کاهش یک واحد BMI بالا 19% شانس موفقیت در IVF افزایش پیدا میکند. همچنین 5% کاهش وزن با بهبود وضعیت غدد درون ریز منجر به نظم سیکل های قاعدگی و بهبود تخمک گذاری میشود. به طور کلی چاقی در هر زمانی در سنین باروری( زمان اقدام، زمان بارداری، زمان بعد زایمان) با آثار مخربی همراه است. چاقی در بارداری با عوارض جدی مانند ترومبوفیلی، پره کلمسی، دیابت بارداری، زایمان زودرس، مشکلات زایمانی، مرگ نوزادی ، آنومالی جنینی، تولد نوزادان ماکروزوم و چاقی در کودکی همراه است.

 دوران اقدام برای بارداری و نازایی

چاقی در زنان و مردان: در تقسیم بندی بلاستومرها در روز سوم وپنجم جنینی تاثیر دارد و در نهایت به کاهش موفقیت در لانه گزینی منجر می شود.

عوامل تغذیه ای: طبق نتایج مطالعات رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند تا 40 درصد از موارد نازایی را درمان کند، این رژیم با تاکیید بر مصرف روغن های گیاهی، سبزیجات، ماهی، غلات و مصرف کم فست فودها به طور موثر بر روی فولات گلبولهای قرمز و بر ویتامین ب6 مایع فولیکولی تخمدان تاثیر گذاشته و در نهایت منجر به بهبود باروری شده است.همچنین تعادل مصرف در مواد غذایی از نکات مهمی است که باید رعایت شود، بخصوص مصرف غذاهای دریایی که باید از زیاده روی در آن خودداری شود.

اسیدهای چرب:

- رژیم غذایی سرشار از pufa می تواند بر میزان سطح استرادیول خون تاثیر گذار باشد و از طرفی موجب بهبود وضعیت فولیکول و مورفولوژی جنین در IVF می شود.

- روغن زیتون و ماهی و دانه فتابگردان به علت داشتن اسید چرب مفید نیز در افزایش بارداری تاثیرگذار می باشند.

- مصرف امگا 3 بخصوص DHA-EPA-ALA بر روی تقسیم بلاستومرها تاثیرگذاشته و آنها را افزایش می دهد و موجب بهبود پیامد IVF می شود.

- مصرف اسیدهای چرب غیر ترنس خطر نازایی را افزایش می دهد. مصرف زیاد فولات تنها بر دیفکت های جنینی تاثیر می گذارد و بر پیامد های روش های کمک بارداری تاثیری ندارد.

کافئین:

مصرف زیاد کافئین موجود در چایی- نوشابه- قهوه و شکلات و نوشیدنی های انرژی زا که بیشتر از 200 تا 300 میلی گرم روزانه مصرف شود می تواند سقط خودبخودی را افزایش دهد بخصوص در صورتی که با سیگار و الکل و.... مصرف شود اثرات منفی بیشتری دارد. به همین دلیل مصرف کمتر از دو فنجان قهوه و کافی در روز توصیه می شود.

متیل جیوه:

اثرات سمی سلولی وژنتیکی بر روی اسپرم ها و فولیکول اعمال می کند، به طوری که کیفیت اووسیت کاهش می یابد. محدودیت مصرف تن، کوسه، شمشیر ماهی و...

به طور کلی تعادل در مصرف ریز مغذی ها همراه با ورزش و حفظ وزن 20 تا 25  و اجتناب از مواد سمی مانند الکل و تنباکو،می تواند  به موفقیت IVF و حاملگی منجر می شود.

مکمل های موثر در موفقیت IVF در زنان:

- Pufa

- مولتی ویتامین: B6-B12، ید- منیزیوم- سلنیوم- هموسیستئین

- آنتی اکسیدانها: ویتامین سی و ای- میواینوزیتول- سلنیوم- روی- ال آرژنین- ملاتونین

- کیوتن- ژله رویال- گلوکوزامین

مکمل های موثر در موفقیت IVF در مردان:

- آنتی اکسیدانها : ویتامین ای- سلنیوم- اسید فولیک- ال کارنتین- استیل سیستئین

- ژله رویال- گلوکوزامین

 

در نهایت می توان چنین نتیجه گیری کرد که کمبود وزن- اضافه وزن و فعالیت شدید بدنی و عدم تحرک جسمی می تواند بر روی پروفایل هورمونهای مانند انسولین و آدیپوکین ها تاثیر گذاشته و باعث کاهش باروری زنان و مردان شوند.

دوران بارداری:

 از مهم ترین مسائل دوران بارداری تغذیه مناسب خانم باردار می باشد که هم بر روی وزن جنین  و هم بر روی رشد مغزی و جسمی او تاثیر گذار است. محیط درون رحمی نقش مهمی را در تکامل عصبی نوزاد در آینده بازی می کند. محیط داخل رحم تحت 2 عامل مهم قرار دارد نحوه تغذیه مادر و شرایط روحی و روانی او در دوران بارداری. زنان با استرس بالا میوه کمتری خورده و غذا بیشتری میخورند و سطح فولات خون کمتری دارند. . فاکتور رشد و مواد مغذی رشد مغز را هدایت می کنند، نقطه اوج مهاجرت عصبی سلولهای مغزی در هفته 12- 20 هفته بارداری است و در هفته 26-29 بارداری تکمیل می شود.

مواجهه شدن زن باردار با استرس  زیاد و همچنین تغذیه  بد در بارداری با پیامدهای نامطلوب مشابه ای همراه هستند.

استرس با تاثیرگذاری بر سطح آهن می تواند در ایجاد عفونت و التهاب موثر باشد.

- DHA مکملی مناسب برای رشد مغز جنین است و بهبود تکاملی در سال اول و دوم تولد را به همراه دارد.

- کمبود زینک در بارداری تکامل حرکتی نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

- دیابت مادر و کمبود آهن به طور کلی بر روی هوش جنین تاثیر می گذارد.

- استرس مادری می تواند سبب افزایش هایپرتانسیون بارداری و iugr و تاثیر روی جفت و مقاومت شریان رحمی و افزایش خطر عفونت مادری و افزایش اسکیزوفرنی و اوتیسم

 

 

مکمل هایی برای بهبود اسپرم در اختلالات اسپرموگرام و یا واریکوسل:

باروری همیشه یک مشکل زنانه نیست و زنان تنها کسانی نیستند که باید اقدام به استفاده از راه های جایگزین درمان پزشکی برای حل مشکلات مربوط به ناباروری کنند. به خاطر داشته باشید در مشکلات مردانه ای که به عمل جراحی نیاز دارند مثلا برای درمان واریکوسل یا هر مشکل سیستمیک دیگر، رژیم یا مکمل ها کاری از پیش نخواهند برد.

مردان هر سه ماه یک بار اسپرم های تازه تولید می کنند بنابراین کاری که امروز انجام می دهید بارداری در آینده را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از پژوهش ها نشان می دهد مکمل هایی که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم احتمالا در تعداد و فعالیت اسپرم ها نقش مثبتی دارند. یک مولتی ویتامین خوب عموماً به میزان کافی همه موارد زیر را در خود دارد:

 • روی: برای افزایش حرکت و تعداد اسپرم ها
 • ویتامین ب 12: برای افزایش تعداد اسپرم ها
 • ویتامین ث: برای افزایش تعداد اسپرم ها
 • ویتامین ای: به منظور افزایش فعالیت اسپرم ها
 • سلنیوم: به منظور افزایش فعالیت اسپرم ها
 • ال کارنیتین: برای افزایش حرکت و تعداد اسپرم ها
 • ال آرژنین: برای افزایش حرکت و تعداد اسپرم ها
 • فولیک اسید: برای افزایش حرکت و تعداد اسپرم ها
 • کوآنزیم کیو 10: برای افزایش حرکت و تعداد اسپرم ها

بدن خانم باردار در طول 9 ماه بارداری دچار تغییر و تحولات عمده ای از نظر فیزیولوژی و آناتومی می شود که تعداد زیادی از این تغییرات بلافاصله بعد از لقاح شروع می شوند و در سرتاسر حاملگی ادامه می یابند، از جمله تغییرات در دستگاه تناسلی و هورمونها، پستانها، سیستم قلبی و عروقی، دستگاه گوارش، سیستم عضلانی و اسکلتی و سیستم اعصاب مرکزی است.

هرچند در شرایط طبیعی زن باردار پس از زایمان و شیردهی تقریبا بطور کامل به وضعیت پیش از حاملگی خود برمی گردد ولی بسیاری از این تغییرات اجتناب ناپذیر در طول بارداری منجر به بروز عوارض ناخواسته جسمی و روحی می شوند و در مواردی ممکن است بیماریهای زمینه ای و موجود از قبل را نیز آشکار و یا بدتر کنند مانند ابتلا به دیابت حاملگی و یا فشار خون حاملگی.

دردهای لگنی و کمر، یبوست، عدم کنترل ادرار، افزایش بی رویه وزن مادر، احساس خستگی، افسردگی، اضطراب و بی خوابی از جمله پیامدهای شایع بارداری هستند که شکایات و ناراحتی هایی را برای مادر باردار بوجود می آورند و می توانند این دوران شیرین را به تجربه ای سخت و ناخوشایند مبدل سازند.

 

در ژانویه سال 2002 کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG) ورزش منظم را برای ارتقاء و حفظ سلامت عمومی زنان باردار و کاهش عوارض دوران بارداری مفید اعلام کرد و توصیه ها و دستورالعمل های جدیدی را برای ورزش در دوران بارداری و پس از زایمان منتشر نمود. انجام ورزشهای ویژه در دوران بارداری سبب کاهش عوارض ناخوشایند بارداری شده و مانع از بروز بسیاری از شکایات شایع در این دوران می شود.امروزه فعاليت فيزيکي و انجام حرکات ورزشی مناسب در دوران بارداری مورد تأکيد علم طب قرار گرفته است.

 

فعالیت ورزشی موجب افزایش جریان خون مویرگی و رسیدن اکسیژن کافی به بافت ها می شود، در نتیجه خستگی عضله به تأخیر می افتد و ﺳﺒﺐ ﺣﻔﻆ ﺗﻮان طبیعی ﻋﻀﻠﻪ ﺷﺪه و در ﻧﺘﯿﺠﻪ سیکل معیوب ناشی از شلی مفصلی و کم تحرکی را مهار می کند.

 

ﻋﻼﻭﻩ ﺑرآن حرکات و تمرینات ورزشی مناسب باعث تقویت عضلات کف لگن شده و همین امر می تواند در انجام زایمان طبیعی نیز امری مهم و مؤثر باشد. محققین ﻣﻌﺘﻘﺪﻧﺪ انجام حرکات ورزشی علاوه بر اینکه ﺑﻪ ﺯﻧﺎﻥ در سپری کردن راحت تر دوران حاملگی و زایمان آسانتر کمک می کند، در ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ سریع بدن به فرم پیش از بارداری و حالت طبیعی نیز مؤثر است.

ورزشهای مخصوص دوران بارداری، تحمل وزن بدست آمده در این دوران را برای زنان باردار آسانتر کرده و می تواند از دردهای پشت و کمر به میزان قابل توجهی بکاهد. طبق نتایج بدست آمده از مطالعات انجام شده، ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻭﺭﺯﺷﻬﺎﻱ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ ﻣﻲ ﺗﻮﺍند ﺗﺎ ﺣﺪﻭﺩ ٢٢ ﺩﺭﺻﺪ ﺍﺯ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﻧﺎﺷﻲ ﺍﺯ ﺣﺎﻣﻠﮕﻲ نظیر ﻛﻤﺮ ﺩﺭﺩ، ورم دراندامهای تحتانی، یبوست، ﺗﻬﻮﻉ و ﺍﺳﺘﻔﺮﺍﻍ ﻧﺎﺷﻲ از ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ را کاهش دهد.

 

تغییرات در سیستم هورمونی و اعصاب مرکزی طی بارداری ممکن است سبب بروز عوارضی نظیر کاهش حافظه گذرا، کم خوابی، افسردگی و اضطراب شود. تغییرات منفی روحی در حاملگی نه تنها سبب آزار مادر باردار شده بلکه امکان ابتلا به درجات شدیدتر افسردگی و ناراحتی های خلقی و روانی در دوران پس از زایمان را نیز افزایش می دهد.

تحقیقات پزشکی نشان داده اند که ورزش سبب آزادسازی و افزایش ترشح هورمونهای دوپامین، سروتونین، اکسی توسین و اندورفین می شود که به هورمونهای شادی معروفند و تا حد زیادی در حفظ حالت روحی شاد و آرام مادر در دوران بارداری مؤثرند.

علاوه بر این ورزشهای منظم دوران بارداری تا رسیدن به زمان زایمان، باعث حفظ تعادل این هورمونها در بدن مادر باردارشده که برای تسهیل در زایمان و شروع شیردهی بسیار مفیدند.

تغییرات ناگزیر بارداری در سیستم متابولیک و قلبی و عروقی مادر در برخی موارد ممکن است خطر ابتلا به بیماری دیابت حاملگی و افزایش فشار خون حاملگی را تشدید کند.

اطلاعات موجود به طور مداوم نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت بارداری در زنانی که در دوران بارداری درگیر فعالیت های بدنی هستند، حدود 50٪ نسبت به زنان غیر فعال کاهش داشته است. همچنین از لحاظ فیزیکی در زنان فعال حدود 40 درصد کاهش در خطر ابتلا به فشار خون حاملگی (پره اکلامپسی) دیده می شود.

 

ﺍز ﻃﺮﻑ ﺩﻳﮕﺮ فعالیت های ورزشی مناسب در دوران بارداری علاوه بر نتایج اثر بخشی که بر کاهش عوارض بارداری و سلامت مادر باردار دارد می تواند نقش مثبتی در سلامت جنین و نوزاد نیز داشته باشد. ﻧﻮﺯﺍﺩﺍﻥ ﻣﺎﺩﺭﺍﻧﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ ﺧﻮﺩ ﻭﺭﺯﺵ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ، ﻧﻤﺮﻩ ﺁﭘﮕﺎﺭ ﺩﻗﻴﻘﻪ ﺍﻭﻝ ﺑﺎﻻﺗﺮﻱ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻧﻮﺯﺍﺩﺍﻥ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﻲ ﺗﺤﺮﻙ ﺩﺍﺭﻧﺪ و عملکرد قلبی- ریوی این دسته از نوزادان به مراتب بیشتر بوده و ﻭﺯﻥ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺗﻮﻟﺪ ﺁﻧﻬﺎ ﻧﻴﺰ ١٥١ﮔﺮﻡ ﺗﺎ ١٦٥ گرم ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺳﺖ.

 • نمره آپگار روش عملي براي ارزيابي سلامت نوزاد بلافاصله پس از تولد است.

 

 

با توجه به حساسیت دوران بارداری و اهمیت سلامت مادر و جنین، کسب اطلاعات درست و علمی باید از منابع آگاه و متخصص امر صورت گیرد.

انجام حرکات ورزشی مخصوص دوران حاملگی برای تمامی مادران باردار مفید است، مگر در مواردی که از طرف پزشک منعی برای حرکت مادر در دوران بارداری وجود داشته باشد.

بنابراین باید قبل از شروع ورزشهای ویژه دوران بارداری با پزشک خود مشورت نموده و در صورت مساعد بودن صرفا به مراکزی مراجعه شود که تحت نظر افراد تحصیلکرده و مجرب در زمینه "ورزشهای ویژه دوران بارداری" مدیریت می شوند.

 

 

مریم جعفری بهبهانی

 نازایی و عوامل موثر بر آن

تعریف نازایی: در زنان زیر 30 سال اگر یک سال بدون روش جلوگیری و با برنامه ریزی نزدیکی انجام شود ولی بارداری اتفاق نیفت نازایی اطلاق می شود و احتیاج به بررسی است.

در زنان بالای 30 سال بخصوص 35 سال بالاتر اگر 6 ماه بدون روش جلوگیری و با برنامه ریزی نزدیکی انجام شود ولی بارداری اتفاق نیفتد نازایی اطلاق می گردد که بررسی بیشتر لازم می باشد.

از آنجایی که احتمال بارداری در هر سیکل قاعدگی تنها 30% می باشد باید قبل از هر مداخله پزشکی مدت زمان اقدام به بارداری و نزدیکی بدرستی رعایت شود. زمان یک سال( زیر 30 سال) و 6 ماه ( بالای 30 سال) از اهمیت بالایی برخوردار است.

بررسی علل ناباروري:

ناباروری مشکل زن و شوهر است و لازم است که با هم بررسی شوند. برای بررسی و تعیین علل ناباروری نیاز به انجام آزمايشات خاصي است. اولین مرحله جهت بررسی نازایی اسپرم همسر آزمایش می باشد.

آزمايشات مورد نياز خانمها:شامل آزمايش خون براي بررسي تخمك گذاري و تعداد تخمک موجود در تخمدان ها، تصویربرداری از رحم و لوله های رحمی، سونوگرافی رحم برای بررسی حفره رحمی و لوله ها و برخی روش های تخصصی دیگر است.

آزمایش های مورد نیاز مردان :آزمایش نمونه مایع منی به پزشک اجازه می دهد تا تعداد اسپرم، حرکت و شکل آنها را بررسی نماید. برخی ازمایشی های اضافی بر پایه ی نتایج بررسیهای بیشتر مایع منی انجام می گیرد. در برخی موارد لازم است شوهر به متخصصی کلیه و مجاری ادرار مراجعه نماید. ممکن است بسیاری از مردان در تحریک جنسی یا ارگاسم (اوج لذت جنسی) مشکل داشته باشند. این مساله بسیار مهمی است و بایستی با پزشک در این زمینه مشورت شود.

 • عامل سن و ناباروری:

با بالا رفتن سن در زن ها، باردار شدن دشوار میگردد. شایان ذکر است که سن مناسب بارداری ۱۸ تا ۳۵ سالگی است. بارداری خانمها به دلایل مختلف ممکن است تا ۳۰ و حتی ۴۰ سالگی به تاخیر بیفتد. این رخداد یکی از تخمدان های هر دختر پیش از تولد حدود ۷ میلیون تخمک دارد. در زمان تولد این تعداد به ۲-۱ میلیون کاهش مییابد. تعداد تخمکها تا دوران بلوغ به ۴۰۰-۳۰۰ هزار عدد میرسد. از آن پس هر ماه تعدادی از تخمکها شروع به رشد می کنند، ولی معمولا فقط یکی از آنها آزاد می شود. میزان از دست رفتن تخمکها در برخی از زنان ممکن است بیش از دیگران باشد و باعث کاهش بیشتر ذخیره تخمدانی گردد. آزمایش هورمونی خون در روزهای ٢-٤ دوره قاعدگی به پیش بینی ذخیره تخمدانی کمک می نماید.

 • وزن و نا باروري:

وزن بر باروری موثر است. تخمک گذاری در خانمهایی که وزن خیلی زیاد یا وزن خیلی کم دارند نامنظم بوده و این افراد ممکن است با مشکل عدم تخمکگذاری روبهرو شوند.٢/٥ تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن در خانمهای با وزن خیلی کم و دارای مشکل تخمک گذاری ممکن است منجر به تخمک گذاری طبیعی شود. همچنين چاقی می تواند اثر قابل توجهی بر باروری داشته باشد.بيماري تخمدان پلي كيستيك اثر قابل توجهي بر باروري مي گذارد. حداقل ۶۰ درصد خانمها با بیماری تخمدان پلی کیستیک دارای وزن بیش از مقدار عادی هستند.چاقی باعث سیکل های نامنظم قاعدگی، افزایش احتمال ناباروری، افزایش خطر جراحی های ناباروری، افزایش خطر سقط خود به خودی و کاهش موفقیت درمان های ناباروری خواهد شد. همچنین چاقی افزایش خطر عوارضی بارداری شامل: افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری، وزن زیاد کودک در هنگام تولد و عمل سزارین را پی خواهد داشت. كاهش متعادل ٥تا١٠درصدي ورن بدن ممكن است ميران تخمك گذاري و بارداري را به ميزان قابل ملاحظه اي بهبود ببخشد. كليد كاهش وزن داشتن یک رژیم متعادل و سالم، افزایش فعالیت فیزیکی و ورزش است. کاهش وزن در زمینه ی سلامت عمومی فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی و همچنین افزایش اعتماد به نفس و احساس روانی بهتر را به دنبال خواهد داشت.

 • ‍ سيگار و ناباروري:

سیگار اثر منفی زیادی بر سلامت باروری دارد. مدت زمان لازم برای باردار شدن یک خانم سیگاری دو برابر یک خانم غیر سیگاری است. سیگار احتمال سقط خود به خودی و دیگر عوارضی بارداری از جمله زایمان زودرس، تاخیر در رشد داخل رحمی جنین، مشکلات سلامت شیرخواران و سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد. سیگار کشیدن مردان و زنان (هر دو) اثر قابل توجهی روی باردار شدن خانم دارد. تاثیر مواد شیمیایی موجود در تنباکو روی باروری شامل موارد زیر است:

 1. کاهش اسپرم
 2. کاهش حرکت و کیفیت اسپرم
 3. کاهش تعداد و کیفیت تخمک
 4. کاهش خونرسانی به رحم و تخمدان ها
 5. افزایش خطر بیماریهای لوله های رحمی و بارداری خارج از رحم
 6. افزایش میزان سقط خود به خودی

همچنین سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد. این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی مکررا در معرض دود سیگار قرار دارد(دود دست دوم سيگار) نيز ايجاد ميشود.

 • تغذيه و باروري:

معمولا زمانی که زوجین تمایل به بارداری دارند نیاز به رژیم غذایی خاصی ندارند، مگر این که پزشک برای باردار شدن رژیم غذایی خاصی را تجویز نماید. رژیم غذایی متعادل ترکیبی از انواع ویتامینها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، روی، اسید فولیک و کلسیم کیفیت اسپرم را افزایش میدهد. غذاهای دریایی همواره یکی از منابع بسیار مناسب و غنی برای تغذیه به شمار می آیند، اما در هنگام استفاده از این غذاها باید از آلوده نبودن آن ها اطمینان توصیه می گردد که خانمها استفاده از کافیین را کاهش دهند. این ماده در قهوه، چای، شکلات و شیر شکلات دیده می شود. کافیین می تواند جذب اهن و کلسیم (که دو ماده معدنی مورد نیاز برای بارداری و لقاح می باشند) کاهش دهد. همچنین مصرف زیاد کافیین ممکن است خطر سقط خود به خودی را افزایش دهد.

 • اينده هاي محيطي و ناباروري:

سفيدكننده هاي حاوي كلر و ديوكسين:

اغلب موادي كه براي سفيد كردن لباسها و سطوح در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، کلر دارند. سفید کننده های کلردار برای سلامت انسان مضر هستند و سبب آلودگی محیطی نیز می شوند. آلودگی طولانی مدت با مواد کلردار می تواند سبب مشکلات هورمونی، ناباروری، کاهش تعداد اسپرم، تضعیف سیستم ایمنی، اختلالات یادگیری، تغییرات رفتاری، صدمه به پوست، کبد و کلیه ها گردد. نوزادان، شیرخواران، کودکان، زنان زایمان کرده و سالمندان نسبت به سایرين بیشتر در برابر عوارض این مواد می باشند.

خانمهايي كه از مواد سفيدكننده بطور مكرر استفاده ميكنند بيشتر در معرض ناباروري و خطرات ديگر قرار مي گيرند.توجه داشته باشيد كه براي شستشوي لباسهاي زير نبايد از اين مواد استفاده كرد.ماده آسيب رسان ديگر ديوكسين است كه در بسياري از فرآيندهاي صنعتي از جمله سوزاندن ناقص زباله هاي بيمارستاني و شهري، ساخت پلاستيك، مواد شيميايي، حشره كش ها و ... به صورت تصادفي توليد مي شود.همچنين ديوكسين از ظروف يكبار مصرف و پدهاي بهداشتي كه پوشش داخلي آنها از مواد پتروشيني غيراستاندارد تهيه مي شوند، به ميزان بالايي در بدن آزاد مي شود و بلافاصله وارد بدن شده و تغييراتي را ايجاد ميكند كه به نسل هاي بعدي نيز منتقل مي شود.بنابراين توصيه مي گردد از وسائل بهداشتي شخصي و مواد يكبار مصرف با كيفيت بالا و استاندارد استفاده شود.

 • ورزش و باروری:

ورزش نقش مهمي در سلامت عمومی دارد. چهار جلسه ورزش ۳۰-۲۰ دقيقه اي متوسط در هفته می تواند وزن را در محدوده خاص نگه داشته و باروری را به حداکثر برساند. با توجه به این که ورزشهای خیلی شدید و بدن سازی در فرایند تخمک گذاری در خانمها و تولید اسپرم در مردان مداخله ايجاد ميكند بايد از آنها پرهيز نمود.بدن سازی و استفاده از استرویید یا تستوسترون، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، مواد الاینده و دمای بالا میتواند تاثیر منفی در تولید و کیفیت اسپرم داشته باشد.اگر شغل مرد به گونه ای است که باید به مدت طولانی در جایی بنشیند، در محل کار و محل نشستن او باید جریان هوا برقرار باشد. کار و نشستن طولانی مدت به شکلی که سبب گرم شدن بیضه ها شود، سبب آسیب به بافت بيضه ها خواهد شد. حداقل روزانه ٣٠ دقیقه پیاده روی تند برای بهره مندی از تمام فواید ورزش کافی است.

 • استرس و ناباروري:

ناباروري سبب ايجاد استرس مي شود. فشار روحي ناباروري تقريبا معادل ابتلا به سرطان يا مرگ يكي از نزديكان در نظر گرفته ميشود. همسراني كه استرس و مشكلات روحي ناشي از ناباروري راتجربه مي نمايند، گاهي اوقات در ارتباط با يكديگر دچار مشكل خواهند شد.برخي از زوجين ناباروري را موضوعي خصوصي مي دانند و ترجيح مي دهند كه در مورد آن صحبتي نكنند. بايد به اين نكته توجه داشت كه صحبت با دوستان و يا زوجيني كه تجربه ناباروري داشته اند، ممكن است به دليل احساساتي مشابه مفيد واقع شود.ارتباط بين زوجين در مورد ناباروري بايستي راحت و باز باشد. بين زنان و مردان از تظر تجربه و نوع برهورد با استرس ناشي از ناباروري اختلاف وجود دارد. زنان بيشتر دوست دارند تا ايترس خود را براحتي بيان نمايند، درحاليكه مردان تمايل دارند كه خود را مشغول نموده و احساسات خود را پنهان كنند.تحقيقات نشان داده اند كه مديريت استرس و استفاده از روش هاي تمدد اعصاب نتايج درمان هاي ناباروري را بهبود مي بخشد.هرچند نمي توان تمامي فشارهاي روحي را حذف نمود اما مي توان زماني را براي آرامش اعصاب اختصاص داد. مطالعه، قدم زدن، گوش دادن به موزيكي ملايم، عبادت، صحبت و تبادل پيام با دوستان از راه هاي دستيابي به آرامش اعصاب است.زوج هاي نابارور بهتر است با مراجعه به مشاوران حاذق در اين زمينه راهنمايي هاي بيشتري را جهت مديريت استرس و بهبود سطح رابطه خود كسب نمايند.

 

 

شیوع ویروس پاپیلومای انسانی  و رفتارهای پر خطر

 طبق تحقیقات انجام شده از خانمهای 14 تا 19 سال و بر اساس نتایج آزمایشگاهی میزان بروز اچ پی وی 18 درصد ، کلامیدا 4 درصد ، تریکومونا 3 درصد ، هرپس  درصد و گنوره 1 درصد گزارش شده است . قبلا سوزاک شایعترین بیماری بوده اما در حال حاضر درصد ابتلا به ویروس hpv  از همه بالاتر بوده و به این ترتیب اهمیت اچ پی وی نسبت به قبل بیشتر شده است. اهمیت این بیماری از آنجایی خیلی زیاد است که مشخص شده انواع پرخطر آن مانند تاثپ 18 و 16 می توانند سرطان ایجاد کند و در خانمها سرطان دهانه رحم، واژن، ولو و پستان  و در آقایان سرطان آلت تناسلی ، مقعدی، دهانی... را موجب  می شود. البته این مسئله در همه افراد مبتلا صدق نمی کند بلکه مسائلی مانند سیگار کشیدن، سن بالا، مصرف قرصهای جلوگیری و میزان بالای استروژن در مورد سرطان زایی تاثیر گذار است. نوجوانان به علت عدم بلوغ سلولهای استوانه ای دهانه رحم و میزان کم لاکتوباسیل ها و میزان پایین ایمونوگلوبین ترشحی نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا هستند. بدین ترتیب مراقبت و پیشگیری نوجوانان در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است. از آنجایی که شیوع این بیماری در آفریقا 22 درصد ، در آسیا 8% ، آمریکا 11% و مکزیکو 20% می باشد و با توجه به آمار منتشره در ایران که میزان شیوع را9.4 % اعلام کرده زنگ خطری برای سیستم مراقبتی ایران می باشد.

تمامی مطالعات مورد بررسی در این مطالعه بر نقش پارتنر جنسی تاکیید داشته اند  و اینکه مرد روابط فرازناشویی داشته یا نه  خیلی اهمیت دارد. نکته مهمی که جوانان باید به آن توجه کنند قبل از برقراری رابطه با جنس مخالف  به اطلاعات دموگرافیک و تاریخچه رفتارهای جنسی و سن شروع عمل جنسی و تعداد پارتنر و روابط فرازناشویی بخصوص در آقایان توجه کنند.

نتایج تحقیقات در مطالعات نشان داد که تعداد زیاد روابط جنسی در ماه  و استفاده کمتر از کاندوم در میزان انتقال بسیار تاثیرگذار است. همچنین مردانی که قبلا با بیشتر از 10 زن رابطه داشته اند میزان خطر ابتلا همسرانشان به hpv بیشتر بوده و برقراری رابطه جدید با پارتنر جدید هم یک عامل خطر محسوب می شد. مصرف قرصهای خوراکی جلوگیری هم در ابتلا بی تاثیر نیست.

به طور کلی میزان انتقال مرد به زن بیشتر است. علی رغم اینکه در یکی از مطالعات میزان انتقال از آلت تناسلی به دهانه رحم  9/4 درصد و میزان انتقال از دهانه رحم به آلت تناسلی 4/17 درصد گزارش شده است.

 از آنجایی که اطلاعات جوانان حتی دانشگاهی ها در مورد روش پیشگیری از ابتلا به ویروس hpv خیلی کم بوده و  نیاز آموزش  بیشتر وجود داشته و با توجه به نتایج ضد و نقیض در مورد مصرف کاندوم شاید باید در آموزش به نوجوانان نقش این روش را کم رنگتر جلوه دهیم و بیشتر روی تک پارتنر بودن و تعهد و ثبات روابط تمرکز کنیم. البته از اونجایی که کاندوم یک روش ارزان و در دسترس می باشد می توان با ارزیابی بیشتر و مطالعات قوی تر از نظر نوع مصرفی توسط زوجین و زمان استفاده در رابطه جنسی به بسیاری از این ابهامات پاسخ داد. این تئوری هم مطرح می باشد شاید زوجین مصرف کننده کاندوم تا حدودی خیالشان راحتتر است و شاید رفتارهای پرخطر دیگری که مورد پرسش قرار نگرفته را انجام می دادند که خود میتواند نتیجه ها را تغییر دهد. از اونجایی که مطالعات انجام شده  در کشورهای متفاوت با فرهنگ و نگرش متفاوتی هستند شاید مقایسه کشورهای یک قاره با فرهنگ شبیه تر بهتر باشد. در بسیاری از کشورها واکسن گارداسیل برای نوجوانان الزامی شده و با تعرفه دولتی این واکسن تزریق می گردد اما متاسفانه هنوز وزارت بهداشت در این مورد اقدام حمایتی انجام نداده است. استفاده از واکسن هم گرچه به نظر نوجوانان روش جلوگیری قطعی محسوب میشود اما برای این ادعا باید  مطالعات بیشتر انجام شود همچنین پیشنهاد می شود پیگیری رفتارهای جنسی بعد از تزریق واکسن در نوجوان آمریکایی و اروپایی در آینده انجام شود و نتایج آن برای تاثیر روشهای پیشگیری دیگر در میزان ابتلا کمک کننده باشد.

نتیجه گیری: به تمامی جوانان توصیه می شود حداکثر تا 20 سالگی دوره تزریق واکسن را تکمیل کنند و همچنین اگر بعد از 20 سالگی ابتلا اتفاق افتاده در کنار درمان، جهت تزریق واکسن اقدام کنند. همچنین مصرف کاندوم در همه زمانها مورد توجه قرار بگیرد تا شاید میزان شیوع این بیماری در جامعه کنترل شود.

 

وزن گیری مناسب نوزاد همیشه یکی از دغدغه های اساسی مادارن می باشد این مسئله در نوزادان نارس - دوقلو – وزن کم بدوتولد و .... اهمیت بیشتری دارد. اگرچه جداول و اعداد در پیگیری روند رشد  کمک کننده هستند  اما توجه به این نکته مهم است که هر نوزاد با توجه به شرایط تغذیه ای و ژنتیکی باید بررسی شود و تنها با خود مقایسه شود و هرگز با نوزدان هم سن مقایسه نگردد. همچنین وزن کردن روزانه نوزاد توصیه نمیشود چون ممکن است نوزاد در یک روز اصلا وزن گیری نداشته باشد و این نکته قابل اهمیت نیست. وزن گیری هفته ای برای نوزادان در معرض خطر توصیه می شود. همچنین تغذیه نوزاد با شیرمادر یا شیر خشک هم در تصمیم گیری برای وزن اهمیت دارد. از داشتن نوزادهایی با وزن بالا و اضافه وزن هم خوشحال نباشید متاسفانه چاقی در کودکی  با عوارض در بزرگسالی همراه است.یک نوزاد سالم خوب شیر میخورد و سرحال است و دفع ادرار و مدفوع مناسبی دارد.جدولی که در مقاله پیوست شده است متوسط افزایش وزن نوزاد از بدو تولد تا 12 ماهگی را نشان می دهد و بر اساس رفرنس سازمان بهداشت جهانی و رفرنس های مرجع دیگر تنظیم شده است.

سیستم ایمنی دربارداری

سیستم ایمنی بدن خانمهای باردار به علت بارداری و هورمونها  به طور طبیعی کاهش پیدا میکند، این پدیده باعث می شود که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به ویروسهای خطرناکی مثل آنفولانزا و کرونا باشند .....

اطلاعات بیشتر

تاثیرات کرونا بر باروری و میل جنسی

فشارخون در بارداری

فشارخون نرمال در بارداری: سیستول مساوی یا کمتر از 120 میلیمتر جیوه و دیاستول مساوی یا کمتر از 80 میلیمتر جیوه می باشد.

دلیل افت فشار خون در بارداری.....

اطلاعات بیشتر

    

آمار بازدید سایت

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر