تاریخچه طب سوزنی

سابقه طب سوزنى (ACUPUNCTURE ) به کشور چین باز مى گردد. شاید بتوان آن را یکى از قدیمى ترین و در عین حال کاربردى ترین روش هاى طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 میلادى مورد استفاده قرار مى گیرد.

طب سوزنی که به زبان چینی به آن ژن جیو ( ZHEN JIU ) گفته می‌شود مهم‌ترین شاخه طب سنتی چین است که با فروکردن سوزن‌های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن که گذرگاه‌های انرژی دانسته می‌شوند, باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می‌شود.

براساس تئوری طب سوزنی، این نقاط خاص بر روی مسیرهای خاصی از بدن با نام گذرگاه ( meridian ) قرار دارند که انرژی حیات که در زبان چینی به آن «چی» ( QI ) گفته می‌شود در آنها جریان دارد.

طب سوزنی چگونه در ایالات متحده آمریکا محبوب شد؟

جیمز رستون ، که برای نیویورک تایمز کار می کرد آپاندیس خود را در طول سفر به چین در سال 1971 برداشت ( آپاندکتومی) .پس از عمل جراحی درد زیادی را تحمل میکرد که این مشکل را با طب سوزنی رفع کرد .وی از تاثیر طب سوزنی در رفع دردهای خود فوق العاده شگفت زده شده بودبنابر این مقاله ای در همان سال با عنوان " عمل جراحی من در پکن " نوشت. بسیاری بر این باورند که این مقاله باعث علاقه شدید به طب سوزنی در ایالات متحده آمریکا گردید.

او در مقاله خود آورده است که: متخصص طب سوزنی ٬ سه سوزن نازک در قسمت خارجی آرنج راست و زیر زانوی من فرو کرد و آنها را مرتب تکان می داد . تمام این کارها حدود 20 دقیقه زمان برد ، و پس از آن آرامشی قابل توجه حس کردم و بدون اینکه دردها مجدد عود کند.
با این حال ، اندکی جستجو در نیویورک تایمز نشان می دهد که طب سوزنی برای اولین بار در سال 1854  در این روزنامه مطرح شد و از آن پس تا سال 1971 سالانه یکبار گزارشی از طب سوزنی در این روزنامه به چاپ رسیده است .

طب سوزنی از اواخر قرن بیستم توسط پژوهشگران غربی مورد پژوهش جدی علمی قرار گرفته است.

اکنون با آزمایش‌های بالینی گوناگون , اثر طب سوزنی در درمان و تسکین بیماری‌های مختلف به اثبات رسیده است. سازمان بهداشت جهانی و موسسه ملی سلامت آمریکا نام بیش از سی بیماری را در زمره موارد حیطه درمان توسط طب سوزنی اعلام کرده‌اند.

پزشکان غربی، طب سوزنی را روشی مفید و موثر برای تحریک اعصاب و بافت های همبند می دانند. آنها معتقدند که این تحریکات، باعث افزایش ترشح مسکن های طبیعی بدن و همچنین بهبود جریان خون می شود.

باور طب سنتی چین (TRADITIONAL CHINESE MEDICINE )

طب سنتی چینی ریشه هر بیماری را در اختلال بوجود آمده در الگوی انرژی حیاتی الکترومغناطیسی بدن می داند. بنابراین هر بیماری را می‌توان با اصلاح این الگو درمان نمود. این بدین معنی است که اگر بدن ما در هماهنگی با انرژیهای درونی خود باشد بطور طبیعی سالم خواهیم بود. در چنین شرایطی یاخته‌ها و دستگاه ایمنی بدنمان در حداکثر توانایی و ظرفیت برای مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا می‌باشد. هر بیماری نخست خود را به صورت یک اختلال در تعادل انرژی حیاتی در مسیرهای انرژی زیستی و همینطور اندام‌های حیاتی بدن نشان می‌دهد. چنانچه بیماری در این مرحله اولیه درمان نشود تبدیل به یک بیماری علامت دار یا اختلال عملکرد مزمن می‌شود.
تئوری یین و یانگ پایه‌ای ترین مفهوم در طب سوزنی می‌باشد. بر اساس ای تئوری جهان هستی از تعامل و ترکیب دو نیروی متضاد به حیات خود ادامه می‌دهد. هر اندام بدن نیز در درون خود دارای بعد یین و یانگ می‌باشد. مجموعه یین و یانگ بدن در حالت سلامت در تعادل است اما بیماری هنگامی عارض می‌شود که تعادل میان یین و یانگ بیش از حد نوسانهای معموال در شبانه روز برهم بخورد.

اثر بخشی طب سوزنی

انجمن طب سوزنی بریتانیا پس از بررسی پیامدهای درمان سی و چهار هزار بیمار با ارائه مقاله‌ای در مجله معتبر « ژورنال بریتانیایی پزشکی British Medical Journal » چنین اعلام نمود که طب سوزنی در صورتی که توسط پزشکان آموزش دیده در دوره‌های استاندارد انجام شود، بسیار ایمن و فاقد هرگونه عارضه جدی خواهد بود و بسیاری از مشکلات بیماران را رفع خواهد کرد.

بیماریهای قابل درمان:

 

 چگونگی انجام ACUPUNCTURE

 بیشتر بیماران، طب سوزنی را با تزریقات مقایسه می کنند، و به همین دلیل با ترس و نگرانی زیادی مواجه می شوند. ولی لازم به ذکر است که سوزن ها، بسیار نازک و صیقلی طراحی شده اند تا بیمار دردی حس نکند، و اگر دردی ایجاد شود معمولاً در حد یک پشه گزیدگی می باشد. این سوزنها یکبار مصرف و استریل می باشند و متناسب با نوع بیماری و تشخیص پزشک تعداد جلسات و تعداد سوزنها در هر جلسه تعیین می گردد.

امروزه طب سوزنی به عنوان پرطرفدارترین شیوه طب سنتی بین پزشکان در سراسر جهان مطرح است.

یوگا در آب و مزایای آن در بارداری

یوگا در آب به زبانی ساده تر انجام دادن تمرین های سنتی یوگا، درون آب است و به آن آب درمانی هم گفته شده است. واژه Yoga در اصل از واژه هندی “یوج ” گرفته شده که در زبان سانسکریت معنی یکپارچگی و هماهنگی میدهد و آکوا نيز به معناي آب است.......

اطلاعات بیشتر

زایمان زودرس

شروع دردهای زایمانی قبل از هفته 36 زایمان پره ترم گفته می شود. بسیاری از مادران با آگاهی از عوامل مستعد کننده می توانند از این اتفاق جلوگیری کنند.

اطلاعات بیشتر

استفاده از طب سوزنی در درمان نازایی

ناباروری یک بیماری شایع با پیامدهای مهم روانشناختی، اقتصادی، جمعیت شناختی و پزشکی است و یکی از مشکلات بزرگ در جامعه پزشکی است و در تمام فرهنگها به عنوان یک تجربه استرس زا شناخته می شود.....

اطلاعات بیشتر

با ما در ارتباط باشید

آدرس١: تهران- جلال آل احمد- بلوار جانبازان- نبش اطاعتی جنوبی- مهدی اول - پلاک ٢١٥ - واحد ٢     

آدرس ٢ :تهران - مرزداران - خیابان اطاعتی جنوبی - کوچه مهدی اول - پلاک ٢١٥ - واحد ٢

ساعت کاری : روزهای زوج از ساعت ۳ الی ٧ بعدازظهر

مشاوره تلفنی: ( تماس از خط ثابت تهران و شهرستانها ) ٩٠٩٩٠٧٢٠٥٦ - ( تماس از خط ثابت تهران )  ٩٠٩٢٣٠٥١٥٢

تلفن تماس جهت وقت دهی: ٨٨٤٨٥٥٢٨

 

    

آمار بازدید سایت

امروز70
دیروز796
این ماه7692
کل بازدید495554

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر