ناباروری یک بیماری شایع با پیامدهای مهم روانشناختی، اقتصادی، جمعیت شناختی و پزشکی است و یکی از مشکلات بزرگ در جامعه پزشکی است و در تمام فرهنگها به عنوان یک تجربه استرس زا شناخته می شود. تقاضا برای خدمات ناباروری به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، هرچند شیوع ناباروری پایدار بوده است.

طبق گزارش  رشد خانوادگی ملی (NSFG) فراوانی ناباروری اولیه در زنان متاهل در گروه های سنی: زنان 15 تا 34 سال (7.3 تا 9.1 درصد)، 35 تا 39 سال (25 درصد)، 40 تا 44 سال (30 درصد) می باشد. شیوع ناباروری در ایران حدود 13.2% گزارش شده است.

ارزیابی کامل زوجین  شامل بررسی تخمک گذاری، باز بودن لوله، وجود رحم با حفره طبیعی ،تجزیه و تحلیل مایع منی و وجود ذخایر تخمک تخمدانی مناسب است.

نازایی می تواند علت مردانه یا علت زنانه داشته باشد.

- عامل مردانه (هیپوگنادیسم، نقص پس از بیضه، اختلال عملکرد سیستم تنفسی) - 26 درصد

- اختلال تخمدان – 21درصد

- آسیب لوله ای - 14 درصد

- اندومتریوز - 6 درصد

- مشکلات نزدیکی - 6 درصد

- عامل سرویکس - 3 درصد

- بدون توضیح - 28 درصد

چون علت مردانه شایع تر می باشد  طبق رفرنس ها در مرحله اول باید مرد تحت نظر قرار گیرد و آرمایشات لازم را داده و در صورت نرمال بودن خانم مورد آزمایش و درمان قرار گیرد اما از آنجایی که زوجین در سنین بالا ازدواج می کنند و نارسایی زودرس تخمدان از فاکتورهای شایع در این زمینه می باشد به همین علت بررسی همزمان مرد و زن الزامی می باشد.

در این مطالعه مداخلات درمانی برای درمان ناباروری مردان و زنان به صورت زیر تقسیم بندی شده است.

- درمان دارویی

- درمان غیر دارویی(طب مکمل)و اصلاح روش زندگی

- جراحی: دیاترمی تخمدان لاپاروسکوپی

- روشهای کمک باوروری(َART)معمول ترین روش برای درمان نازایی IVF می باشد.

 

درمان دارویی که بیشتر در ناباروری زنانه و کمتر مردانه استفاده می شود شامل :

● Clomiphene citrate یا دیگر مولکول های گیرنده گاستروژن انتخابی (SERM ها)● متفورمین یا سایر عوامل حساس کننده به انسولین● درمان گنادوتروپین● مهار کننده های آروماتاز● بروموکریپتین یا سایر آگونیست های دوپامین (فقط در موارد هیپروپلاتکتامین و انوولاسیون) 

از عوارض روش های دارویی می توان به  بالا بودن هزینه های درمانی، خطر چند قلویی و تحریک بیش از حد تخمدان اشاره کرد.

 

درمان های غیر دارویی یا جایگزین(طب مکمل)

از  طب مکمل در درمان  ناباروری غیرقابل توجیه استفاده می شود. نازایی غیر قابل توجیه به مواردی اطلاق می شود که هیچ علت مردانه یا زنانه برای عدم بارداری در طی 6 تا 12 ماه بعد از ارزیابی کامل خانم و آقا یافت نشود.طب مکمل شامل تمامی روش های غیر دارویی موجود در طب  سنتی است که می توان به طب گیاهی- طب فشاری-طب سوزنی و... اشاره کرد. استفاده از این طب بیشتر از اینکه مورد تایید دانشمندان باشد بیشتر مورد علاقه زوجین نابارور است.

در این مقاله به اثرات طب سوزنی در درمان نازایی می پردازیم.

طب سوزنی: در این شیوه درمانی پزشک با وارد نمودن سوزنهای استریل ظریف و یکبار مصرف از جنس استیل در سطح بدن (بسته به موضع از زیر پوست تا بافت چربی و حداکثر تا عضله)، با به حرکت درآوردن جریان الکترومغناطیسی (Qi) موردنیاز برای کارکردن صحیح سلولها و بافتهای بدن، از یکسو انباشتگی و انسداد چی را برطرف می‌کند و از سوی دیگر کمبود انرژی حیاتی را در اندام‌ها و مسیرهای مربوط به آنها در سراسر بدن، درمان می‌کند.

سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار ظریف است و به همین دلیل معمولاً باعث احساس درد نمی‌شود. البته گاهی در منطقی از سطح بدن که انباشتگی چی وجود داشته باشد ممکن است احساس درد ملایم یا سوزش در محل واردکردن سوزن احساس شود که ظرف چند ثانیه به احساس خوشایندی از گرما، جریان، آرامش و رهایی تبدیل شود.

انواع طب سوزنی شامل آکوپانکچرژاپنی- آکوپانکچرکره ای- آکوپانکچرچینی- اوریکولار آکوپانکچر – الکتروآکوپانکچر و Moxibustion آکوپانکچر می باشد.

سازمان بهداشت جهانی و مؤسسه ملی سلامت آمریکا نام بیش از سی بیماری را در زمره موارد حیطه درمان توسط طب سوزنی اعلام کرده‌اند. این بیماری ها شامل استرس، اضطراب، آرتریت، آسم، بیماری اتوایمیون، درد پشت، درد سرطان، سندرم تونل کارپال،تسکین سردرد و افسردگی، دیابت، بر باروری و بارداری،سندرم قبل از قاعدگی،  دیابت، فیبرومیالژیا سردرد پرفشاری خون، ،IBS بی خوابیٍ، یائسگی، مولتیپل اسکلروزیس، گردن درد، ترک سیگار می باشد. جهت درمان هر بیماری انتخاب نقطه خاص و گذاشتن سوزن در آن نقطه اهمیت دارد.

طب سوزنی در نقاط خاصی از لاله گوش نیز روش درمانی است که در درمان بسیاری از بیماریها استفاده می گردد. هر قسمت لاله گوش مرتبط با ناحیه ای از بدن است که به آن نقطه یا ناحیه انعکاسی میگویند و بازتاب دهنده وضعیت های فیزیولوژیک و یا پاتولوژیک آن قسمت از بدن است. روش اوریکولوتراپی در کنار طب سوزنی یک روش تشخیصی درمانی مکمل و مؤثر است سازمان بهداشت جهانی (WHO) درمان با اوریکولوتراپی را بعنوان رویکرد تشخیصی-درمانی مؤثر مورد تأیید و پذیرش قرار داده است.

در مورد مکانیسم تاثیر پذیری طب سوزنی  در نازایی می توان به تاثیر آن در تعادل هورمونی- تعادل سیستم ایمنی- تاثیر برجریان خون رحمی وجریان خون تخمدان اشاره کرد. استفاده از طب سوزنی در درمان موفقیت آمیز نازایی همیشه مورد سوال بوده است و حتی استفاده از آن در کنارIVF نیز مطرح شده است.در این مطالعه به اثرات استفاده از طب سوزنی) آکوپانچر) در درمان نازایی می پردازیم.

طب سوزنی و ناباروری: از طب سوزنی برای مشکلات تخمک گذاری، بارداری، انتقال جنین در ART و نازایی با عامل مردانه استفاده می گردد.

بر اساس گزارش مرکز تحققیقات طب سوزنی در ایران بیشترین موفقیت در درمان نازایی استفاده از دوره های درمانی در جلسات 12 تا 30 جلسه ای است که به شکل یک روز در میان و به مدت 30 دقیقه انجام شود.

در طب سوزنی نقاط خاصی جهت بهبود باروری  وجود دارند. Zhongji (CV3), Guanyuan (CV4) Zhongji , Sanyinjiao (SP6), Zigong (EX-CA1)   از شایع ترین نقاطی هستند که جهت بررسی  باروری  در مطالعات استفاده شده است. Mingmen (GV4) and Shenshu (BL23), Shen yin, Taixi (KI3) Yinlingquan (SP9), Fenglong (ST40), Zusanli (ST36)and Pishu (BL20) Geshu (BL17) Xuehai (SP10)  Ganshu (BL18) Taichong (LR3)Taixi (KI3)  نقاط مطرح شده  دیگری هستند که در مورد آنها هنوز اطلاعات درستی در دست نیست.

در شکل زیر نقاط  معمول مورد استفاده مشخص شده است.

 

تاثیر طب سوزنی بر رحم و تخمدان:

زمانی که طب سوزنی در ناحیه شکم و پاها استفاده می شود همزمان بر روی کاهش امپدانس جریان خون تاثیرگذاشته و در نهایت منجر به افزایش خون رحمی و تخمدانی می شود. تعداد انجام دفعات استفاده از سوزنها بر نقاط مخصوص و طول مدت آن نیز در این مکانیسم تاثیرگذار است.استفاده از طب سوزنی بر شکم و پاها می تواند بر روی اعصاب سمپاتیک تخمدان و رفلکس سوپرا اسپاینال تاثیر گذار باشد. همچنین تحریک نقطه LI4 در موشهای باردار با نتایج مثبتی در جلوگیری از سقط و تحرکات رحمی همراه بود اما این مطالعه بر روی زنان باردار امتحان نشد. در موردعوارض جانبی طب سنتی هیچ عارضه ای تاکنون گزارش نشده است.

تاثیر طب سوزنی بر کاهش درد:

در مورد تاثیرپذیری طب سوزنی بر درد هنگام آسپیراسیون مطالعات زیادی انجام شده است.نتیجه مقایسه طب سوزنی و مسکن ها در زمان برداشتن تخمک نشان داد که طب سوزنی می تواند بر کاهش درد در فرایند ART تاثیرگذار باشد.

 

تاثیر طب سوزنی در بیماریهای زنان(pcos):

سندرم  تخمدان پلی کیستیک بیماری هورمونی و ژنتیکی است که هنوز درمان قطعی در مورد آن وجود ندارد.  50% از مبتلایان طب سوزنی از درمان های مکمل است که در بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک  مورد استفاده قرار گرفته است. البته نتایج اکثر مطالعاتی که در این موردکار کرده اند به علت حجم کم نمونه و طراحی نامناسب مورد سوال است، اما به طور کلی  انجام طب سوزنی به شکل مکرر و تخصصی و طولانی با برنامه منظم می تواند بر پارامترهای اندوکرینولوژی و تخمکگذاری تاثیر خوبی داشته باشد. انجام تمرین های ورزشی به همراه انجام هفتگی طب سوزنی می تواند بر میزان آندورفین تولیدی هایپوتالامیک و عملکرد سیستم ایمنی تاثیرگذار باشد.  طب سوزنی روی تولید نوروپپتیدها بخصوص بتا آندروفین ها و آزاد سازی GNRH   و ترشح گونادوتروپین ها  استروژن- پروژسترون و LH-FSH تاثیر گذار است. به عبارت دیگر استفاده از طب سوزنی در برقراری تعادل بین سیستم عصبی و اندوکرینی  نقش مهمی دارد. در نهایت می توان نتیجه گیری کرد که استفاده از طب سوزنی می تواند بر بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیرگذار باشد و در مقابل بقیه روشهای درمانی هورمونی با عوارض خیلی کمتری همراه است.

تاثیر طب سوزنی درزمان قبل و بعد انتقال جنین در عمل بیمارانی که تحتIVF قرار دارند:

معمول ترین روش درمانی برای درمان ناباروری ivf می باشد که حدود ¾ آن با شکست مواجهه می شود. فرضیه استفاده از طب سوزنی جهت افزایش موفقیت ivf  از سال 1999 مطرح شد و مورد مطالعه قرار گرفت. اگرچه در بسیاری از مطالعات، تاثیر مثبتی بین استفاده از طب سوزنی در (IVF) در زمان انتقال جنین گزارش شده است اما با این حال، کارآزمایی های بالینی نتیجه های مختلفی را به دست آورده اند. مکانیسم تاثیر طب سوزنی در IVF از طریق کاهش امپدانس جریان خون و افزایش جریان خون رحم و تخمدان می باشد. یکی از مهم ترین عواملی که منجر به شکست IVF می گردد مربوط به بالا بودن شاخص ضربان شریان (( PI  در عروق رحمی می باشد.STENER ثابت کرد که طب سوزنی می تواند منجر به کاهش PI شود که این کاهش از نظر آماری معنی دار بود. دوره درمانی پیشنهادی برای کسانی که IP بالایی دارند انجام طب سوزنی دو بار در هفته به  تعداد 8 جلسه است. اثر کاهش IP می تواند 10 تا 14 روز بعد از دوره درمانی طب سوزنی باقی می ماند.

مکانیسم اثر دیگر طب سوزنی بر ivf مربوط به انقباضات رحمی در زمان ET می باشد. انقباضات رحمی در زمان انتقال جنین می تواند منجر به خروج جنین از رحم شود، در صورتیکه طب سوزنی با کاهش بیان آنزیم COX2 می تواند در کاهش این انقباضات و کاهش خروج جنین موثر واقع شود.

در سال 2002 در مطالعه ای که انجام شد 25 دقیقه قبل و 25 دقیقه بعد از انتقال جنین طب سوزنی در نقاط مخصوص گذاشته شد. نقاط مورد استفاده جهت گذاشتن سوزن ها قبل از انتقال جنین نقاط شامل نقاط cv6-sp8-lr3-gv2-st29 می باشد. سوزنها به مدت 25 دقیقه در این نقاط باقی ماندند. نقاط مورد استفاده بعد از انتقال جنین  شامل نقاط st36-sp6- LI4 می باشد که سوزنها در این نقاط 25 دقیقه باقی ماندند.. در انتهای مطالعه مشخص شد کسانی که از طب سوزنی استفاده کرده اند میزان بارداری بیشتر بوده و 42% افرادی که از طب سوزنی استفاده کرده اند باردار شده بودند..

در سال 2006 مطالعه ای که توسط westergrad انجام شد، گروههای مطالعه به صورت طب سوزنی قبل و بعد از انتقال جنین و در گروه دیگری روز انتقال و 2 روز بعد از انتقال بود. در گروه کنترل نیز هیچ روشی استفاده نشد. نتیجه مطالعه نشان داد که انجام طب سوزنی 2 روز بعد از انتقال جنین با اثرات مثبتی همراه نیست. مهم ترین زمان استفاده در همان روز انتقال می باشد.

Dieterl همکاران در سال 2006 2از  جلسه طب سوزنی به شکل اریکولوتراپی بلافاصله بعد از ET و 3 روز بعد از آن استفاده کردند، نتایج مطالعه با میزان بیشتر بارداری در گروه مداخله همراه بود.

در مطالعه اسمیت و همکاران در سال 2006 مداخله با طب سوزنی در دو گروه مداخله و کنترل انجام شد. مداخله به صورت استفاده از طب سوزنی 3 جلسه ( یک جلسه در روز 9 تحریک تخمدان، جلسه دوم قبل از  ET، جلسه سوم بعد از ET ) بود و در گروه کنترل از سوزنهای پلاسبو استفاده شد. بین دو گروه از نظر میزان باروری تفاوت معنی داری وجود نداشت. استفاده از سوزنهای پلاسبو شاید دلیلی بر معنی دار نبودن نتیجه مطالعه باشد.

نکته مهم دیگر که در مطالعات مشخص شد استفاده از طب سوزنی در زمان تحریک تخمدان بیشترین تاثیر را در میزان موفقیت ivf به همراه دارد.

تاثیر طب سوزنی در نازایی با عامل مردانه:

مردان بر خلاف زنان تمایل کمتری به استفاده از طب سنی در درمان بیماری ها دارند به طوریکه تنها 20% از مردان با عامل نازایی از طب سوزنی جهت بر طرف شدن مشکل مردانه استفاده می کنند.

اولین مطالعه ای که از طب سوزنی در مردان برای باروری استفاده کرد SITERMAN در سال 1997بود که بر روی 16 مردبا پارامترهای غیر طبیعی اسپرم طب سوزنی را به مدت 5 هفته ( هفته ای 3 جلسه) انجام شد. نتیجه آزمایش یک ماه پس از شروع طب سوزنی از موثر بودن این روش خبر داد. به طور کلی عملکرد حرکتی اسپرم ها، قابلیت حیات آنها و حجم و تعداد آنها بهبود پیدا کرده بود.

SITERMAN در سال 2000 مطالعه خود را در 15 مرد آزواسپرم و 5 مرد اولیگواسپرم تکرار کرد.نتیجه آنالیز سیمن یک ماه پس از شروع درمان با افزایش 67% حجم اسپرم در هر انزال همراه بود.

در مطالعه مروری انجام شده توسط Schwartz که 5 مطالعه ای که رابطه بین طب سوزنی و طول تلومر اسپرم را بررسی کرده بود، نتیجه گیری شد که طب سوزنی با افزایش طول تلومر می تواند کیفیت اسپرم را بهتر کند و در نتیجه کیفیت جنین های انتقالی در IVF را افزایش دهد.

مطالعات کمی در مورد طب سوزنی در مردان انجام شده است و هنوز شواهد علمی ثابت شده ای در این مورد وجود ندارد اما بر اساس فرضیه موثر بودن طب سوزنی در مردان می توان این روش درمانی را در کنار بقیه روشهای درمانی بخصوص گیاه درمانی استفاده کرد و مطالعات در  زمینه  استفاده توام روشهای مکمل انجام شوند.

نتیجه گیری: اکثر مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی نقش مثبت در مدیریت ناباروری دارد، اختلال تخمدان، IVF-ET و ناباروری مردانه از مواردی هستند که می توان انجام طب سوزنی را مد نظر قرار داد. برای داشتن شواهد علمی قابل اعتماد انجام مطالعات در چندین مرکز با حجم نمونه بالا و طراحی مناسب لازم می باشد.

یوگا در آب و مزایای آن در بارداری

یوگا در آب به زبانی ساده تر انجام دادن تمرین های سنتی یوگا، درون آب است و به آن آب درمانی هم گفته شده است. واژه Yoga در اصل از واژه هندی “یوج ” گرفته شده که در زبان سانسکریت معنی یکپارچگی و هماهنگی میدهد و آکوا نيز به معناي آب است.......

اطلاعات بیشتر

مـژده مـژده

استفاده از طب سوزنی در درمان نازایی

ناباروری یک بیماری شایع با پیامدهای مهم روانشناختی، اقتصادی، جمعیت شناختی و پزشکی است و یکی از مشکلات بزرگ در جامعه پزشکی است و در تمام فرهنگها به عنوان یک تجربه استرس زا شناخته می شود.....

اطلاعات بیشتر

با ما در ارتباط باشید

آدرس١: تهران- جلال آل احمد- بلوار جانبازان- نبش اطاعتی جنوبی- مهدی اول - پلاک ٢١٥ - واحد ٢     

آدرس ٢ :تهران - مرزداران - خیابان اطاعتی جنوبی - کوچه مهدی اول - پلاک ٢١٥ - واحد ٢

ساعت کاری : روزهای زوج از ساعت ۳ الی ٧ بعدازظهر

مشاوره تلفنی: ( تماس از خط ثابت تهران و شهرستانها ) ٩٠٩٩٠٧٢٠٥٦ - ( تماس از خط ثابت تهران )  ٩٠٩٢٣٠٥١٥٢

تلفن تماس جهت وقت دهی: ٨٨٤٨٥٥٢٨

 

    

آمار بازدید سایت

امروز26
دیروز627
این ماه7664
کل بازدید511941

کلیه حقوق متعلق به مرکز مشاوره مامایی مهر آسا می باشد - طراحی از شرکت موج آفرینان کویر